Poważne uszkodzenie fregaty Askold

Rosyjska fregata rakietowa Askold projektu 22800 Karakurt. Okręt ten został trafiony przez ukraińską rakietę w stoczni w Kerczu. / Zdjęcie: Krymskyj Witer / Telegram
Rosyjska fregata rakietowa Askold projektu 22800 Karakurt. Okręt ten został trafiony przez ukraińską rakietę w stoczni w Kerczu. / Zdjęcie: Krymskyj Witer / Telegram

Szef ukraińskich sił powietrznych, Mykoła Ołeszczuk, poinformował, że siły Ukrainy ponownie zaatakowały czarnomorski port w miejscowości Kercz. Tym razem w wyniku udanego ataku zniszczeniu uległa najnowocześniejsza fregata rakietowa Floty Czarnomorskiej Askold.

Jest to jedna z pięciu jednostek projektu 22800 Karakurt budowanych na zaanektowanym Krymie. Atak na port potwierdziła także strona rosyjska. Okręt wojenny został poważnie uszkodzony. Nie wiadomo czy w ogóle wróci do służby. Jeśli Rosjanie zdecydują się na remont jednostki, może on potrwać nawet kilka lat, takie są poważne uszkodzenia. Nie wiadomo czy naprawa będzie opłacalna.

Fregata rakietowa Askold przechodziła aktualnie testy państwowe i miała w grudniu rozpocząć służbę operacyjną. Okręt ten został zwodowany dwa lata temu i od tego czasu trwały prace wykończeniowe i montowanie odpowiedniego wyposażenia. Okręt posiadał szeroką i najnowocześniejszą we flocie rosyjskiej gamę uzbrojenia.

Jurij Ignat, rzecznik sił powietrznych Ukrainy, stwierdził, że ukraiński atak dosięgnął celu tak nowego, że ten nie zdążył nawet wziąć udziału w praktycznych działaniach.

Zniszczenia w rosyjskim porcie na terenie zaanektowanego Krymu widać m.in. na poniższych nagraniach:

Siły Ukrainy do zniszczenia fregaty wykorzystały włoskie pociski. Według niektórych źródeł Ukraińcy użyli pocisków manewrujących SCALP EG lub Storm Shadow.

Gubernator Sewastopola Siergiej Aksionow poinformował o położeniu przez wojsko zasłony dymnej nad Zatoką Sewastopolską po udanym ataku w obawie przed następnymi pociskami.

Według rosyjskich kanałów na Telegramie, Ukraińcy użyli około 15 rakiet, które miały przelecieć nad morzem i lądem w rejonie Hieniczeska. Zawiodła tutaj obrona przeciwlotnicza Krymu, która nie wykryła lecących i nie była w stanie ich zestrzelić. 

Wielkim sukcesem Ukrainy jest to iż mimo braku floty wojennej, wyparły Rosjan z części akwenu Morza Czarnego. Najdziwniejsze jest to że rosyjskie okręty wojenne są w stałym zagrożeniu ze strony dronów morskich lub pocisków rakietowych.

Źródło: kresy24.pl, belsat.eu,

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *