Rosja testuje nowe hipersoniczne pociski Tsirkon

Print Friendly, PDF & Email
Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia podczas swojej corocznej konferencji prasowej pod koniec roku w Moskwie, Rosja, 23 grudnia 2021 r.  / Zdjęcie: REUTERS / Evgenia Novozhenina
Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia podczas swojej corocznej konferencji prasowej pod koniec roku w Moskwie, Rosja, 23 grudnia 2021 r. / Zdjęcie: REUTERS / Evgenia Novozhenina

Rosja przetestowała około 10 nowych hipersonicznych pocisków manewrujących Tsirkon (Zircon). Osiem pocisków zostało wystrzelonych z fregaty a dwa z okrętu podwodnego, podała w piątek agencja informacyjna Interfax, powołując się na doniesienia prasowe Floty Północnej.

Prezydent Rosji Władimir Putin pochwalił najnowszą broń jako część nowej generacji systemów uzbrojenia.

Putin nazwał przeprowadzony w zeszłym tygodniu test rakietowy „wielkim wydarzeniem w życiu tego kraju”, dodając, że był to „istotny krok” w zwiększaniu zdolności obronnych Rosji.

Niektórzy zachodni eksperci kwestionowali stopień zaawansowania nowej generacji rosyjskiej broni, jednocześnie uznając, że połączenie prędkości, manewrowości i wysokości pocisków hipersonicznych utrudnia ich śledzenie i przechwytywanie.

Putin ogłosił szeroki rozwój broni hipersonicznych w 2018 roku w jednym ze swoich przemówień. Po trzech latach Rosja może się stać pierwszym państwem, które będzie posiadało ta broń na swoim wyposarzeniu. Putin deklarował iż Rosja chce przeciwstawić się budowanej od lat przez USA tarczy antyrakietowej. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje sie w Rosji do pocisków manewrujących Tsirkon, które dzięki swej charakterystyce mogą skutecznie unikać i “uciekać” przed ewemtualnym zestrzeleniem nim trafią w cel.

Źródło: reuters.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *