US Navy wysłało okręt podwodny typu Ohio na wody Morza Śródziemnego

Print Friendly, PDF & Email

Witold RYCHTER


Atomowy okręt podwodny typu Ohio USS Florida (SSGN-728) przepływa przez Kanał Sueski. / Zdjęcie: twitter.com
Atomowy okręt podwodny typu Ohio USS Florida (SSGN-728) przepływa przez Kanał Sueski. / Zdjęcie: twitter.com

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zwiększyła swój potencjał uderzeniowy na Morzu Śródziemnym za sprawą wysłania w ten region strategicznego okrętu podwodnego typu Ohio SSBN USS Florida (SSGN-728) o napędzie jądrowym. Należy pamiętać, iż na tym akwenie stacjonują już dwie grupy uderzeniowe USA, wchodzące w skład 6 Floty USA.

Przesunięcie tak ważnego okrętu podwodnego może być spowodowane wzrostem napięcia między Izraelem a Strefą Gazy i reakcją na ten konflikt państw arabskich. Ma to być jasny sygnał dla wszystkich państw w regionie iż Stany Zjednoczone w razie konieczności będą bronić swojego sojusznika.

Okręty podwodne tego typu są nosicielami rakiet balistycznych oraz pocisków manewrujących Tomahawk. Jednostka tego typu może przenosić 54 pociski Tomahawk, gotowych do wystrzelenia na cele strategiczne rozsiane po całym Bliskim Wschodzie. Takie potencjalne wsparcie zwiększa potencjał wsparcia dla Izraela.

Przesunięcie takiego okrętu na ten akwen umożliwia natychmiastowe wręcz użycie jednostki bojowej gdyby zaistniała taka konieczność. Ruchy strategicznych okrętów podwodnych są trzymane w tajemnicy, lecz w tym wypadku dowództwo 6 Floty zdecydowało podać tą informację do wiadomości. Jest to krok przemyślany, tym bardziej iż jednostka przepłynęła niedawno Kanał Sueski.

Warto przeczytać:
Okręt podwodny typu Ohio na wodach Morza Śródziemnego

Szósta Flota USA w ramach wsparcia i solidarności z Izraelem przemieściła już część okrętów w rejon wschodniego Morza Śródziemnego. Są to głównie silne okręty uderzeniowe jak lotniskowiec USS Gerald Ford, krążownik rakietowy USS Normandy oraz cztery niszczyciele. USA zwiększyła też flotę myśliwców F-35, F-15, F-16 i A-10, które mają być ewentualnym wsparciem dla lotnictwa izraelskiego.

Tak duże zaangażowanie USA wsparciu Izraela na Bliskim Wschodzie potwierdza jak ważnym sojusznikiem jest Izrael. Siły US Navy mogą również wspomagać jednostki izraelskie środkami wywiadu elektronicznego. Informując o potencjalnym zagrożeniu ze strony innych państw.

Warto przeczytać:
6 Flota USA płynie w stronę Izraela

Dodatkowo taka postawa USA może skutecznie odstraszyć państwa arabskie, chcące się zaangażować w ten konflikt po stronie Palestyńczyków i organizacji terrorystycznej Hamas. Szczególnie niebezpiecznym państwem jest Iran. Tym bardziej iż działania zbrojne Izraela w Strefie Gazy niosą ze sobą bardzo duże straty ludności cywilnej w tym dzieci. Informacje takie są przekazywane do mediów i wpływa to negatywnie na wizerunek Izraela, który z ofiary stał się w oczach Bliskiego Wschodu agresorem.

Źródło: Portal Stoczniowy, 6 Flota USA, twitter.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *