Indie mają kolejną fregatę

Print Friendly, PDF & Email

Indyjska stocznia Mazagon Dock Shipbuilders Limited (MDL) w Mumbaju dokonała wodowania przyszłej fregaty INS Mahendragiri Projektu 17A. Jest to już siódma jednostka tego typu i zarazem ostatnia z całej serii.

Nazwa fregaty nawiązuje do szczytu Mahendragiri w górach Ghaty Wschodnie.

Pierwsza fregata Projektu 17A ma zostać przekazana marynarce wojennej Indii w 2024 / Ilustracja: MO Indii

Indie zwodowały wszystkie zamówione jednkstki Projektu 17A w latach 2019-2023. Fregaty budowane są przez dwie stocznie – MDL i Garden Reach Shipbuilders & Engineers (GRSE).

Niedawno, bo 17 sierpnia w GRSE zwodowano zaś przedostatni okręt – przyszły INS Vindhyagiri. Okręty są budowane na podstawie umowy z lutego 2015. Pierwszy ma zostać przekazany Bhāratīya Nau Senā (marynarce wojennej) w przyszłym roku.

Wodowanie jednostek i budowa wszystkich na raz jest dość specyficznym rozwiązaniem. Z reguły buduje się okręty, sprawdza ich dzielność morską i jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń buduje się kolejne jednostki lub wprowadza ewentualne korekty.

Fregaty Projektu 17A różnią się pewnymi elementami konstrukcyjnymi od starszego Projektu 17. Nowe jednostki mają bardziej zaawansowane technologie trudnowykrywalności, sensory, uzbrojenie i systemy zarządzania. Za ich projekt odpowiada indyjskie Warship Design Bureau.

Źródło: Agencja Altair

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *