37 letni ORP Kaszub nadal w dobrej formie

Print Friendly, PDF & Email
ORP Kaszub. / Zdjęcie: Łukasz Golowanow, Konflikty.pl
ORP Kaszub. / Zdjęcie: Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Marynarka Wojenna RP w swoich mediach pokazała korwetę ORP Kaszub. Na kilkudziesięciu sekundowym filmie możemy zobaczyć, jak spisuje się polski niszczyciel łodzi podwodnych. Ten mimo 37 lat służby wciąż wygląda solidnie, choć nie brak słów krytyki w kierunku tego okrętu.

@kubica_navy Korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub (240) #dc#dlaciebie#fyr#one#fyp#fypシ#ship#fake#ORPOrzeł#wacławkról#Polish_Navy#thatwarshipguy#NATO#ukraine#anakonda14#kaszub#Poland ♬ WORTH NOTHING – Fast & Furious: Drift Tape/Phonk Vol 1 – TWISTED & Fast & Furious: The Fast Saga

Marynarka Wojenna RP w social mediach opublikowała nagranie wystrzeliwanych z ORP Kaszub rakiet. Prawdopodobnie jest to materiał archiwalny z organizowanych co jakiś czas ćwiczeń strzelniczych, w których czasie realizowane są różne scenariusze akcji morskich przeprowadzanych przez marynarkę.

Ćwiczenia takie są one bardzo ważne, ponieważ pozwalają na przećwiczenie wielu złożonych taktycznie metod obrony kraju na morzu. Warto bowiem zauważyć, że zdecydowana ich większość wymaga rozumienia się nawzajem kilku różnych załóg marynarki.

W ostatnich tygodniach coraz częściej Marynarka Wojenna RP wraz z innymi flotami sojuszu NATO odbywa szkolenia na morzu. Jednymi z nich były rozpoczęte w połowie lutego manewry, które zaangażowały sporą część polskich okrętów wojennych. Jak się jednak okazało, ORP Kaszub w nich nie uczestniczył.

Pomimo niedawnego remontu niszczyciel okrętów podwodnych nie jest pozbawiony wad. Dotyczą one głównie technologii, która w ciągu 37 lat służby ORP Kaszub zmieniała się diametralnie. Niestety, nierzadko czyniąc z okrętu nieprzystosowany do obecnych warunków. Jest to jeden z najdłużej będących okrętów wojennych w Polskiej Marynarce Wojennej.

Oceniając obecne możliwości korwety ORP Kaszub można podsumować jednym zdaniem: “gotowa do działania, ale tylko wtedy gdy przeciwnik nie będzie używał lotnictwa, dronów oraz rakiet przeciwokrętowych”. W czasie faktycznego konfliktu zbrojnego z Federacją Rosyjską na takie warunki jednak liczyć nie można. Oznacza to, że testowany obecnie po remoncie okręt tak naprawdę nadaje się jedynie do parad i prezentowania polskiej bandery w czasie pokoju.

– Takie stwierdzenie pojawiło się na stronie Defence 24

Źródło: Marynarka Wojenna RP

Przeczytaj też:

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *