Fregaty klasy Hunter

Print Friendly, PDF & Email


BAE Systems opracuje nową klasę fregat. / Ilustracja: Royal Australian Navy
BAE Systems opracuje nową klasę fregat. / Ilustracja: Royal Australian Navy

Fregaty hunter to nowa klasa fregat wielozadaniowych opracowywanych przez BAE Systems Australia dla Royal Australian Navy (RAN) w ramach programu zaprojektowania i zbudowania nowych fregat klasy Hunter. Jest to zarazem największy projekt okrętów jaki powstaje w Australii.

Fregata, zwana także Global Combat Ship Australia (GCS-A) podczas konkursu na projekt, jest australijską wersją okrętu Type-26 (GCS) który jest budowany dla Royal Navy.

Fregaty wielozadaniowe zastąpią istniejące fregaty klasy ANZAC, które weszły do służby w RAN w 1996 r.

Fregaty, przeznaczone będą do wykonywania szeregu misji, będą przede wszystkim wykorzystywane do prowadzenia działań przeciw okrętom podwodnym (ASW), a także do obrony powietrznej, działań wojennych na powierzchni (ASuW), nadzoru i wywiadu, interwencji, pomocy humanitarnej i operacji ratunkowych.

Rząd australijski wybrał BAE Systems jako preferowanego oferenta programu SEA 5000 w czerwcu 2018 r. BAE Systems Australia dostarczy dziewięć fregat wielozadaniowych klasy Hunter w ramach kontraktu o wartości 35 mld USD. Natomiast spółka zależna od BAE Systems, ASC Shipbuilding, zbuduje te okręty.

Źródło: naval-technology.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *