Rosjanie wystrzelili Buławę

Udane wystrzelenie pocisku Buława z atomowego okrętu podwodnego Impierator Aleksandr Trietij do lotu testowego / Zdjęcie: MO FR
Udane wystrzelenie pocisku Buława z atomowego okrętu podwodnego Impierator Aleksandr Trietij do lotu testowego / Zdjęcie: MO FR

Rosjanie poinformowali o przeprowadzeniu udanego testu rakiety balistycznej Buława. Pocisk został wystrzelony z atomowego okrętu podwodnego Impierator Aleksandr Trietij, który znajdował się pod wodami Morza Białego. Marynarka Wojenna Rosji twierdzi iż test zakończył się pełnym sukcesem a głowice ćwiczebne rakiety trafiły w cele wyznaczone na poligonie Kura na Kamczatce.

Rakietę Buława wystrzelono w ramach końcowej fazy prób państwowych okrętu podwodnego Impierator Aleksandr Trietij. Jednostka ta wkrótce ma być przyjęta do składu WMF Federacji Rosyjskiej.

Impierator Aleksandr Trietij to krążownik podwodny o napędzie atomowym, który został zbudowany przez stocznię Siewmasz. Jednostka należy do projektu Boriej-A, może przenosić 16 rakiet balistycznych Buława. Okręty tego typu wchodzą w skład sił podwodnych floty Północnej i Pacyfiku. WMF FR dysponuje w linii trzema okrętami podwodnymi Boriej-A, jeden kończy testy, a trzy kolejne są w trakcie budowy. FR sukcesywnie wprowadza do służby okręty podwodne różnych typów. Udaje jej się to mimo nałożonych na Rosję sankcji przez zachód wynikających z zaatakowanie przez Rosję Ukrainy.

Test z pociskiem Buława był jednocześnie pokazem sił floty rosyjskiej. Tym bardziej iż jej wizerunek jest sukcesywnie podważany udanymi atakami Ukrainy na okręty wojenne Floty Czarnomorskiej.

Źródło: Agencja ALTAIR, TASS

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *