Europejska Korweta Patrolowa – PESCO

Fincantieri, Naval Group i Navantia składają wspólną ofertę na europejską korwetę.
Według komunikatu prasowego opublikowanego przez Navantię 13 grudnia 2021 r., konsorcjum kierowane przez Fincantieri, Naval Group i Navantia i koordynowane przez Naviris złożyło 9 grudnia propozycję związaną z zaproszeniem MMPC do Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF).
W ostatnich latach, a dokładniej w 2021 r., narastały apele do Europejczyków o wzięcie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo zarówno w ramach NATO, jak i w ramach europejskiej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.
W związku z tym Fincantieri, Naval Group i Navantia doszły do wniosku, że istnieje potrzeba współpracy w sektorze obrony morskiej Unii Europejskiej, aby wspierać Europę w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami i z tymi, które nadejdą w przyszłości.
Jako główni europejscy gracze przemysłowi w sektorze obrony morskiej uważają, że nadszedł właściwy czas, aby rozpocząć prawdziwą, konkretną współpracę z wartością dodaną wokół wspólnego programu, który będzie tworzył wspólny potencjał morski w Europie. Ten strategiczny program już istnieje, Europejska Korweta Patrolowa (EPC), najważniejsza inicjatywa morska w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO).
9 grudnia konsorcjum kierowane przez trzech partnerów z branży marynarki wojennej i koordynowane przez Naviris złożyło propozycję związaną z zaproszeniem MMPC do Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF) w celu opracowania tego wspólnego projektu.
Wyraźnym celem wniosku jest maksymalizacja synergii i współpracy między europejskimi konsorcjami stoczniowymi. Opracowując wspólnie nowy okręt wojenny, EPC, mają na celu zapewnienie europejskiej suwerenności.
Było to możliwe dzięki udziałowi:
- 4 krajów w projekcie EPC PESCO (Włochy, Francja, Hiszpania i Grecja)
- 6 krajów zaangażowanych we współzałożycieli (Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja, Dania i Norwegia)
- 3 European Shipbuilding Industrials (Fincantieri, Naval Group i Navantia) z Naviris odpowiedzialnym za koordynację
- 40 firm zajmujących się systemami i urządzeniami morskimi.
Stała współpraca strukturalna (PESCO) jest częścią unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO), w ramach której 25 z 27 krajowych sił zbrojnych dąży do integracji strukturalnej. Na podstawie art. 42.6 i protokołu 10 do Traktatu o Unii Europejskiej, wprowadzonego traktatem lizbońskim w 2009 r., PESCO zostało po raz pierwszy zainicjowane w 2017 r. Początkowa integracja w ramach formatu PESCO to szereg projektów, które rozpoczęto w 2018 r.
Szkoda że w tym projekcie nie ma Polski, która potrzebuje nowych okrętów wojennych dla mocno starzejącej się własnej floty. Wspólny projekt będzie pewnie o wiele korzystniejszy finansowo niż próby tworzenia własnych rozwiązań, które ciągną się latami i nie zapewniaja dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych w sektorze wojskowym.
Źródło: navyrecognition.com
Przeczytaj też: