Cesarz Aleksander III ma wejść do służby w 2023 r.

Print Friendly, PDF & Email
Atomowy okręt podwodny Knyz Oleg przed wodowaniem. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji
Atomowy okręt podwodny Knyz Oleg przed wodowaniem. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji

Projekt 955A (Borei-A), siódmy strategiczny podwodny krążownik o napędzie atomowym Cesarz Aleksander III budowany w stoczni Sevmash w północno-zachodniej Rosji (część United Shipbuilding Corporation) wejdzie do służby w rosyjskiej marynarce wojennej pod koniec 2023 roku. Taka informacja pojawiła się w przestrzeni medialnej oparta na doniesieniach prasowych z działu prasowego stoczni Sevmash.

Krążownik o napędzie atomowym Cesarz Aleksander III zacznie działać we Flocie Pacyfiku pod koniec 2023 roku. Pierwszy rejs przewidywany jest na grudzień 2022 roku. W drugiej połowie 2023 roku krążownik z pociskami rakietowymi przejdzie pełny cykl próby, w tym wystrzelenie pocisku balistycznego Bulava [międzykontynentalny pocisk balistyczny].

Strategiczny okręt podwodny o napędzie atomowym Cesarz Aleksander III został zwodowany 18 grudnia 2015 r. Jest to siódmy okręt podwodny o napędzie atomowym z typu Projektu 955 i ulepszony czwarty okręt podwodny z Projektu 955A. Obecnie rosyjska marynarka wojenna eksploatuje cztery okręty podwodne Projektu 955/955A. Piąty okręt Knyaz Oleg zostanie dostarczony Marynarce Wojennej do końca tego roku.

Okręty podwodne z pociskami rakietowymi projektu 955A (Borei-A) z napędem jądrowym mają stać się ostoją rosyjskich strategicznych sił nuklearnych na morzu. Ich podstawowym uzbrojeniem jest 16 międzykontynentalnych pocisków balistycznych Bulava. W porównaniu z podstawową serią Borei, okręty podwodne Borei-A cechują się lepszymi zdolnościami ukrywania się, manewrowania i pływania na głębokich wodach oraz ulepszonym systemem kontroli uzbrojenia. Są to jedne z najcichszych i najnowocześniejszych okrętów strategicznych na świecie.

Źródło: tass.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *