Zatopiono ulubionego Raptora Putina
Ukraińskie Ministerstwo Obrony podało, że w pobliżu Wyspy Wężowej siły ukraińskie dokonały zniszczenia dwóch rosyjskie łodzie patrolowe typu Raptor. Ataku dokonał bezzałogowy statek powietrzny Bayraktar. Według nieoficjalnych pogłosek jeden z Raptorów był… ulubioną łodzią paradną samego Władimira Putina.
Wcześniej wojsku ukraińskiemu udało się wyeliminować okręt desantowy typu Serna z przeciwlotniczym systemem rakietowym Thor. Dwa Raptory przybyły w to miejsce, aby ewakuować rannych i dostarczyć jednocześnie nową rotację rosyjskiego wojska na wyspie. Zarówno Raptory jak i cały transport znajdujący sie na tych jednostkach został zniszczony. Prawdopodobnie jedną z zatopionych łodzi była ulubiona łódź paradna Putina.
Jako jedyna nie była pomalowana w kolory maskujące lecz pomalowano ja na biało. Dzięki temu łatwo można było ja rozpoznać. Na jej pokładzie prezydent Rosji brał udział w kilku paradach wojskowych w Petersburgu i Sewastopolu.
Od początku wojny Ukraińcy niszczą rosyjskie okręty wojenne i łodzie patrolowe Floty Czarnomorskiej. Zapewne z braku czarnomorskich Raptorów, Rosjanie byli wcześniej zmuszeni do wykorzystania jednostki paradnej Putina.
Charakterystyka łodzi patrolowych typu Raptor
Raptor jest rosyjską szybką przybrzeżną łodzią patrolową oznaczoną formalnie jako Projekt 03160. Maszyny budowane są w stoczni Pella w mieście Otradnoje w obwodzie leningradzkim, niedaleko Petersburga. Łódź została włączona do rosyjskiej służby w 2015 roku. Waży około 23 tony, przy długości prawie 17 m, szerokości ponad 4 m i wysokości 3,5 m. Posiada dwa silniki wysokoprężne Caterpillar C18 ACERT o mocy 845 kilowatów każdy. Napędem są również dwie dysze wodne Kamewa 36A3 HS. Łódź osiąga prędkość do 48 węzłów (89 km/h). Zasięg wynosi do 560 km, przy prędkości 37 km/h.
Została opancerzona i wyposażona w wodoszczelne grodzie, pozwalające przetrwać w przypadku zalania części kadłuba. Atutem Raptorów jest też bardzo duża szybkość, sięgająca 98 km/h, a w szybkim wykonaniu zadań desantowych pomaga niewielkie zanurzenie.
Ponieważ Raptor może wpłynąć na wodę o głębokości mniejszej niż jeden metr, jego przedział desantowy można opuszczać dzięki bocznym włazom, albo – pod opłynięciu niemal do samego brzegu – za pomocą opuszczanej rampy dziobowej.
Przeczytaj też: