Trzeci okręt podwodny U212NFS ma zostać zbudowany przez Fincantieri dla włoskiej marynarki wojennej

Print Friendly, PDF & Email
Wizja artystyczna przyszłego okrętu podwodnego dla Wloskiej Marynarki Wojennej. / Grafika: OCCAR
Wizja artystyczna przyszłego okrętu podwodnego dla Wloskiej Marynarki Wojennej. / Grafika: OCCAR

Parlament włoski wyraził zgodę na budowę trzeciego okrętu podwodnego nowej generacji w ramach programu U212NFS (Near Future Submarine) dla włoskiej marynarki wojennej, z kontraktem przyznanym firmie Fincantieri.

W ramach programu budowy nowych okrętów podwodnych Fincantieri otrzymało kontrakt na dwie jednostki w 2021 r., który obejmuje również utworzenie Centrum Szkoleniowego. Inicjatywa jest prowadzona przez OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d’Armement, międzynarodowa organizacja ds. wspólnej współpracy zbrojeniowej).

Pierwsze dwa okręty mają zostać dostarczone w 2027 i 2029 roku, a cięcie stali na drugą jednostkę zaplanowano na 6 czerwca.

Okręty podwodne U212NFS, zaprojektowane przez Fincantieri w celu spełnienia specyficznych wymagań Marynarki Wojennej, będą zawierały istotne innowacyjne funkcje. Program ma na celu zapewnienie odpowiedniego podwodnego nadzoru i zdolności kontrolnych w świetle przewidywanych złożonych scenariuszy operacji podwodnych.

Odnosi się również do zbliżającego się końca eksploatacji czterech okrętów podwodnych typu „Sauro”, które są obecnie w służbie. Program ma na celu utrzymanie i rozwój strategicznej i innowacyjnej wiedzy branżowej Fincantieri, wzmocnienie wiodącej pozycji technologicznej firmy i łańcucha dostaw oraz wzmocnienie obecności na pokładzie zaawansowanych technologicznie komponentów opracowanych przez włoski przemysł.

O U212NFS

Okręt podwodny o długości około 59 metrów, wysokości około 12 metrów i maksymalnej średnicy blisko 7 metrów jest przykładem nowoczesnego projektu dla włoskiej marynarki wojennej. Jego szacunkowa wyporność wynosi około 1600 ton i jest zaprojektowany tak, aby wygodnie pomieścić załogę liczącą około 29 członków.

Źródło: World Defence News

Przeczytaj też:

NATO rozpoczyna ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym Dynamic Manta 23 w pobliżu Sycylii

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott

Lotniskowiec USS Nimitz prowadzi ćwiczenia z Marynarką Wojenna Korei Południowej

Rozpoczęcie projektu LIFE-SEADETECT kierowanego przez Naval Group na rzecz ochrony waleni

Australia dołącza do programu wsparcia eksploatacji torped MU90

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *