Uszkodzony Wsiewołod Bobrow w porcie w Sewastopolu

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjski okręt logistyczny Wsiewołod Bobrow. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji
Rosyjski okręt logistyczny Wsiewołod Bobrow. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji

Według ustaleń ukraińskiego portalu blackseanews.net okręt logistyczny Wsiewołod Bobrow, został trafiony ukraińskimi pociskami Neptun. Okręt odbywał rejs na Wyspę Węży gdzie miał dostarczyć zaopatrzenie stacjonującym tam jednostką, m.in., nowe uzbrojenie, w tym systemy rakiet przeciwlotniczych.

Na okręcie wybuchł pożar gdy jednostka płynęła w stronę Wyspy Węży. Według Sergija Bratczuka, rzecznika władz obwodu odeskiego, pożar na okręcie, to rezultat uderzenia ukraińskich wojsk. Na razie nie są znane bliższe szczegóły zdarzenia. Wyspa Węży jest położona blisko morskiej granicy Ukrainy z Rumunią. Zasłynęła z bohaterskiej obrony żołnierzy tamtejszego garnizonu w pierwszych dniach inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Po wybuchu pożaru na okręt skierował się do Sewastopola. Rosjanom najprawdopodobniej udało się zacumować go w porcie, jednak jednostka jest poważnie uszkodzona i wymagać będzie gruntownego remontu. Okręty projektu 23120 są jednymi z najnowszych we flocie Rosji i strata takiej jednostki będzie sporym problemem dla Rosjan, gdyż przez zamknięcie cieśnin tureckich nie ma możliwości zastąpienia tego okrętu innym.

Jest to kolejny okręt Floty Czarnomorskiej, który został wyłączony z działania na Morzu Czarnym. Na szczęście dla Rosjan nie zatonął. Niestety Rosjanie nie dysponują w Sewastopolu odpowiednią bazą by przeprowadzić remont i usunąć ewentualne uszkodzenia.

Okręty tego projektu 23120 służą do przechowywania i transportu ładunków, słodkiej wody i amunicji, dostarczania zaopatrzenia dla innych okrętów na otwartym morzu i w portach, również w warunkach arktycznych. Mogą też wykonywać misje ratownicze.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *