Atak na Kommunę – najstarszy okręt na świecie

Print Friendly, PDF & Email
Okręt ratowniczy Kommuna. / Zdjęcie: 
Sergei Malgavko/TASS
Okręt ratowniczy Kommuna. / Zdjęcie: Sergei Malgavko/TASS

Najstarszy okręt pomocniczy należący do marynarki wojennej Rosji, Kommuna, został uszkodzony w wyniku ataku, do którego doszło w niedzielę w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie. Ten wiekowy okręt pochodzi jeszcze z czasów Imperium Rosyjskiego. Jednostka została wybudowana ponad sto lat temu, jeszcze za panowania cara Mikołaja II.

Michaił Razwożajew – szef okupacyjnych władz Sewastopola – oznajmił, że siły rosyjskie odparły atak rakietowy, zestrzeliwując wszystkie wystrzelone pociski ale spadające odłamki spowodowały pożar na jednym z okrętów. Jak zapewnił, ogień szybko został ugaszony.

Informację potwierdził następnie rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk, który poinformował że na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej. Tym okrętem jest właśnie wiekowa Kommuna. Charakter uszkodzeń jest ustalany – napisał na Facebooku. Podkreślił jednak, że okręt z pewnością nie jest obecnie zdolny do wykonywania zadań bojowych.

Jednostka ratownicza okrętów podwodnych Kommuna jest najstarszym okrętem pomocniczym rosyjskiej marynarki wojennej, oddany do służby jeszcze w 1915 roku, czyli pod koniec istnienia Imperium Rosyjskiego, za czasów cara Mikołaja II. Pierwotnie okręt nazywał się Wołchow, po rewolucji rosyjskiej został przemianowany na Kommuna dla upamiętnienia Komuny Paryskiej z 1871 roku.

Kommuna w składzie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej to – jak podkreślił ukraiński portal Hromadske – najstarszy na świecie okręt pozostający w dyspozycji sił morskich i wykonujący zadania bojowe. Pod względem konstrukcji jest to katamaran.

W 1977 Kommuna podniosła zatopiony samolot Su-24. W całym okresie służby Kommuna brała udział w ok. 150 akcjach, udzielając w trakcie swojej służby pomocy ponad stu statkom i okrętom podwodnym. Obecnie jest wyposażona w pojazd podwodny umożliwiający prace na głębokości 1000 m.

W kwietniu 2022 Kommunę wysłano do prac nad wrakiem krążownika rakietowego Moskwa, który spoczywa na dnie Morza Czarnego na głębokości 45–50 m, ok. 130 km od Odessy. Podniesienie wraku, z uwagi na jego rozmiary, siłami Kommuny nie jest możliwe, operacja miała na celu prawdopodobnie wydobycie tajnych dokumentów, ciał poległych, sprzętu wojskowego oraz pocisków przeciwokrętowych i przeciwlotniczych. Na rosyjskim krążowniku miał być spory zapas rakiet Kalibr.

W marcu 2023 Kommunę wysłano do prac nad wrakiem amerykańskiego bezzałogowca MQ-9 Reaper, który został strącony przez rosyjskiego Su-27 i spoczywa również na dnie Morza Czarnego. Po ostatnim ataku Rosjanie pewnie przez długi czas nie będą mogli skorzystać z tej jednostki.

Źródło: TVN24, wikipedia.pl

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *