Ukraiński atak na okręty w bazie w Sewastopolu

Zdjęcie wykonane po ataku na bazę floty czarnomorskiej na Krymie w Sewastopolu. /AFP PHOTO/ VIKTOR DRACHEV, Twitter/TpyxaNews

Nad ranem 29 października 2022 wojska ukraińskie dronami dokonały ataku na bazę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Celem były okręty wojenne i infrastruktura portowa. Według źródeł rosyjskich, w ataku brało udział 9 BSL i 7 bezzałogowców morskich. Strona ukraińska nie przyznała się oficjalnie do przeprowadzenia tej operacji.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowała iż tą akcję przeprowadzili ukraińscy żołnierze z 73. Specjalnego Centrum Operacji Morskich. Mieli oni zostać przygotowani przez instruktorów z Wielkiej Brytanii. Jednostka i ośrodek szkoleniowy znajdują się w Oczakowie w obwodzie mikołajowskim. Między innymi dlatego Rosja oficjalnie oskarżyła Wielką Brytanię do udziału w tym ataku. Instruktorzy z Wielkiej Brytanii mili szkolić ukraińskich operatorów na terytorium Ukrainy.

Rosjanie twierdzą, że wszystkie cele powietrzne zostały zestrzelone przez systemy obrony okrętów Floty Czarnomorskiej. Przy wsparciu lotnictwa i jednostek brzegowych miały one zniszczyć także bezzałogowce morskie. Systemy okrętowe miały trafić tylko 4 z nich. Jednak można wątpić w tą informację, gdyż rosyjskie systemy obrony bezpośredniej nie są tak skuteczne jak przekonują o tym Rosjanie.

Film nagrany przez kamerę jednego z bezzałogowców pokazuje rosyjski okręt bojowy i śmigłowiec Mi-8 strzelający z karabinów maszynowych i działka. Według niektórych doniesień, uszkodzona została fregata Admirał Makarow – nowy okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, pełniący tę funkcję po zatonięciu w kwietniu krążownika Moskwa. Niektóre źródła ukraińskie mówiły nawet o zatopieniu okrętu. Wiele źródeł powtarzało informację o zniszczeniu systemów radiolokacyjnych Admirała Makarowa. Trudno jednak potwierdzić te informacje, gdyż strona rosyjska skutecznie wszystkiemu zaprzecza.

Rosyjskie okręty w bazie w Sewastopolu. Fregata Admirał Makarow nie ma widocznych numerów burtowych, które Rosjanie zamalowali po rosyjskim ataku na Ukrainę. Nie widać na niej żadnych uszkodzeń, które miały spowodować ukraińskie systemy w czasie ataku na bazę. Taktyka rosyjska z zamalowywaniem numerów burtowych ma za zadanie utrudnić ewentualną identyfikację jednostki przed atakiem. / Zdjęcie: Twitter

Rosjanie informują również o niewielkich uszkodzeniach jakie doznał trałowiec typu Natja (Projekt 266M) Iwan Hołubiec. Wczoraj Rosjanie zamieścili w Internecie aktualne zdjęcia Admirała Makarowa na redzie bazy w Sewastopolu. Na tych zdjęciach nie widać żadnych uszkodzeń jednostki.

Według Rosjan, bezzałogowce wykorzystały bezpieczny korytarz zbożowy, którym Ukraina mogła eksportować zboże na podstawie umowy z Rosją, Dlatego na krótki czas Rosjanie postanowili zawiesić eksport zboża i grozili zerwaniem tzw. umowy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskiego zboża.

Rosjanie wydobyli z dna morza szczątki niektórych bezzałogowców, które brały udział w przeprowadzonym ataku. Wśród tych szczątków miały być moduły nawigacyjne, wyprodukowane w Kanadzie. Specjaliści rosyjscy sprawdzili wydobyte urządzenia. Z zapisu jednego z nich ma wynikać, że przynajmniej jeden z bezzałogowców wypłynął z portu w Odessie i miał pokonać ponad 150 km na otwartym morzu nim zaatakował jednostki rosyjskie.

Ukraina oficjalnie nie wzięła na siebie odpowiedzialności za ten atak. ISW przypomina, że ​​ataki na okręty w czasie wojny są legalnymi działaniami wojennymi, a nie atakami terrorystycznymi. Decyzja Ukrainy o uderzeniu we fregatę ma sens, biorąc pod uwagę nasilenie rosyjskiej kampanii uderzeń na infrastrukturę energetyczną.

Jeśli to Kijów wydał rozkaz tego ataku, to byłaby to proporcjonalna, a nawet powściągliwa odpowiedź na szeroką rosyjską kampanię bombardowań strategicznych, wymierzoną w cele cywilne w całej Ukrainie, prowadzoną w ostatnich kilku tygodniach.

– ocenili amerykańscy analitycy.

Źródło: altair.com.pl

93 lata 13 Dywizjonu Trałowców

Sojusznicze szkolenie na Bałtyku

Współpraca 8 FOW z siłami 16 DZ w ramach ćwiczenia ZALEW-23