Przyszła ORP Mewa zacumowała w Porcie Wojennym Gdynia

Print Friendly, PDF & Email
ORP Mewa. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP
ORP Mewa. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP

Do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Mewa – trzeci z sześciu okrętów typu Kormoran II, które wejdą w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery Marynarki Wojennej RP.

21 grudnia na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku podpisany został protokół zdawczo-odbiorczy, tym samym zakończył się odbiór jednostki od wykonawcy i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych. We wtorek, 27 grudnia, przyszła ORP Mewa opuściła stocznię i przeszła do Portu Wojennego w Gdyni. Po zacumowaniu w macierzystym porcie z jej załogą spotkał się dowódca kontradmirał Włodzimierz Kułagin.

Przekazanie okrętu poprzedzały kilkumiesięczne próby zdawczo – odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie prób zdawczo – odbiorczych potwierdziło zdolność okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Mewa to trzeci z zaplanowanych sześciu nowoczesnych niszczycieli min budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej przez Konsorcjum, w którego skład wchodzą: lider – Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. oraz członkowie – Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. i PGZ Stocznia Wojenna. Od 28 listopada 2017 roku pierwszy z serii, ORP Kormoran (601), pełni służbę w składzie 13 Dywizjonu Trałowców. Natomiast na drugim okręcie projektu 258, czyli ORP Albatros (602) biało-czerwona bandera została po raz pierwszy podniesiona 28 listopada 2022 roku, w czasie obchodów 104. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

W grudniu 2017 roku, miesiąc po podniesieniu bandery na prototypowym ORP Kormoran, podpisano kontrakt na budowę 2 kolejnych niszczycieli min, tj. Albatrosa i Mewy. W czerwcu 2022 roku w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na budowę 3 kolejnych niszczycieli min, które w latach 2026-27 zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Tak więc w najbliższych latach siły obrony przeciwminowej zostaną gruntownie zmodernizowane i łącznie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Preczytaj też:

AUKUS – partnerstwo na rzecz przyszłości

Chińska, rosyjska, irańska marynarka wojenna przeprowadzają gry wojenne

Wymiana Dry Dock 3 w Stoczni Marynarki Wojennej Pearl Harbor

HMAS Toowoomba testuje nowe rakiety ESSM

HMS Tamar chroni raj morski na brytyjskim terytorium Oceanu Indyjskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *