Rosja wycofuje okręty podwodne z Krymu

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny typ Projekt 636.3 Warszawianka. /Zdjęcie: Alexei Nikolsky/TASS /Agencja FORUM
Okręt podwodny typ Projekt 636.3 Warszawianka. /Zdjęcie: Alexei Nikolsky/TASS /Agencja FORUM

Cztery okręty podwodne typu 636.3 “Warszawianka” należące do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, które wcześniej stacjonowały w bazie w Sewastopolu na Krymie, zostały przeniesione do Noworosyjska na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego – informuje agencja UNIAN. Rosjanie mają się obawiać kolejnych ataków na kwaterę dowództwa Floty.

Baza w Noworosyjsku została zbudowana z myślą o utracie bazy w Sewastopolu. Noworosyjsk nie ma jednak tak korzystnego położenia jak Sewastopol dlatego Rosjanie za wszelką cenę chcieli zatrzymać tą bazę.

Jak informuje agencja UNIAN, do niedawna trzy z czterech okrętów podwodnych tego typu można było zobaczyć w bazie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, podczas gdy czwarty znajdował się w morzu na patrolu bojowym.

Od kilku tygodni jednak okręty podwodne stacjonują w rosyjskiej bazie morskiej – Noworosyjsku, na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.

Najprawdopodobniej przerzucenie przez Rosjan okrętów podwodnych w bezpieczniejsze miejsce jest spowodowane atakiem dronów na kwaterę dowództwa Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, gdzie obecnie na stałe stacjonuje tylko jeden rosyjski okręt podwodny Alrosa, który jest obecnie w naprawie.

Zmiana stacjonowania rosyjskich okrętów podwodnych nie oznacza, że nie będą mogły atakować celów w Ukrainie. Zabezpiecza je przed ewentualnym atakiem ze strony Ukrainy. Przebazowanie okrętów podwodnych do Noworosyjska praktycznie uniemożliwia Ukrainie ich zniszczenie.

Źródło: interia.pl, Agencja Informacyjna UNIAN

Przeczytaj też:

Rosyjskie okręty wojenne znów wyszły na Morze Czarne

AUKUS – partnerstwo na rzecz przyszłości

Marynarze dla Frania

HMAS Toowoomba testuje nowe rakiety ESSM

HMS Tamar chroni raj morski na brytyjskim terytorium Oceanu Indyjskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *