USA, Japonia i Australia planują wspólne ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim

Print Friendly, PDF & Email
Stany Zjednoczone, Japonia i Australia planują w tym tygodniu wspólne ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim u zachodnich Filipin, aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz praworządności w regionie po niedawnym pokazie chińskich żołnierzy agresja na spornych wodach, ogłosili filipińscy urzędnicy bezpieczeństwa w niedzielę, 20 sierpnia 2023 r. / Zdjęcie: AP Photo/Aaron Favila
Stany Zjednoczone, Japonia i Australia planują w tym tygodniu wspólne ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim u zachodnich Filipin. / Zdjęcie: AP Photo/Aaron Favila

Stany Zjednoczone, Japonia i Australia planują w tym tygodniu wspólne ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim u zachodnich Filipin, aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz praworządności w regionie po niedawnym pokazie chińskiej agresji na spornych wodach – poinformowali w niedzielę filipińscy urzędnicy bezpieczeństwa.

5 sierpnia statki chińskiej straży przybrzeżnej użyły armatek wodnych przeciwko statkom filipińskim na spornym szlaku wodnym, gdzie spory od dawna były uważane za potencjalny punkt zapalny i stały się linią podziału w rywalizacji między USA i Chinami w tym regionie.

W ćwiczeniach wezmą udział lotniskowce i helikopterowiec, które będą pływać razem w ramach pokazu siły i podejmować wspólne ćwiczenia. Ich dowódcy mają spotkać się z filipińskimi odpowiednikami w Manili po ćwiczeniach.

USA planują wysłać lotniskowiec USS America, natomiast Japonia wyśle ​​jeden ze swoich największych okrętów wojennych, helikopterowiec JS Izumo. Królewska Marynarka Wojenna Australii wyśle ​​swój okręt HMAS Canberra, który przewozi także helikoptery.

Filipiny nie wezmą udziału w odbywających się w tym tygodniu ćwiczeniach ze względu na wojskowe ograniczenia logistyczne, ale są otwarte na uczestnictwo w nich w przyszłości.

Stany Zjednoczone, Japonia i Australia znalazły się wśród kilku krajów, które natychmiast wyraziły poparcie dla Filipin i zaniepokojenie chińskimi działaniami po napiętym starciu na początku tego miesiąca.

Urzędnicy filipińscy powiedzieli, że sześć statków chińskiej straży przybrzeżnej i dwa statki milicji zablokowały dwie cywilne łodzie wyczarterowane przez filipińską marynarkę wojenną, przewożące zaopatrzenie dla sił filipińskich stacjonujących w Second Thomas Shoal. Jak poinformowało filipińskie wojsko, jedna łódź zaopatrzeniowa została trafiona potężną armatką wodną przez chińską straż przybrzeżną, podczas gdy druga zdołała dostarczyć żywność, wodę, paliwo i inne zapasy siłom filipińskim tam stacjonującym.

Chińska straż przybrzeżna przyznała, że ​​jej statki użyły armatek wodnych przeciwko filipińskim statkom, które według niej zabłąkały się bez pozwolenia na mieliznę, którą Pekin nazywa Ren’ai Jiao.

Filipińska armia oświadczyła w sobotę, że ponownie spróbuje dostarczyć podstawowe zaopatrzenie swoim siłom w Drugiej Płyciźnie Thomasa, ale nie podała dalszych szczegółów.

W następstwie tego incydentu Waszyngton ponowił ostrzeżenie, że jest zobowiązany do obrony swojego wieloletniego sojusznika w ramach podpisanego traktatu, jeśli filipińskie statki i siły publiczne staną się ofiarą zbrojnego ataku, w tym na Morzu Południowochińskim.

Źródło: military.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *