Marinha do Brasil wycofuje okręt podwodny „Tapajó”

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny Tapajó – S33, IKL-209/1400. / Zdjęcie: www.elsnorkel.com
Okręt podwodny Tapajó – S33, IKL-209/1400. / Zdjęcie: www.elsnorkel.com

Brazylijska Marynarka Wojenna w tym roku wycofała ze służby kolejny okręt podwodny. Wycofywane jednostki są sukcesywnie zastępowane nowymi okrętami podwodnymi typu „Riachuelo”.

Marynarka Wojenna wycofała okręt podwodny Tapajó, który został oficjalnie zwodowany w latach 90. Rozporządzenie zezwalające na wycofanie okrętu podwodnego zostało opublikowane w piątek w Dzienniku Urzędowym.

Tapajó (S33) to drugi okręt podwodny wycofany ze służby przez Marynarkę Wojenną w tym roku. W lutym Siły Zbrojne wycofały Timbirę, starszą, ale z tej samej rodziny co okręt Tapajó – typu „Tupi”.

Wprowadzony do służby w 1998 roku Tapajó został nazwany na cześć wojownika, plemienia i rzeki Tapajós. Oficjalna rejestracja okrętu podwodnego nastąpiła w grudniu 1999 r.

Od tego czasu brał on udział w kilku operacjach patrolowych i obronnych brazylijskiego wybrzeża. Według Marynarki Wojennej jednostka spędziła na patrolach ponad 25 000 godzin w zanurzeniu i przepłynęłą w sumie 120 000 mil morskich (222 000 kilometrów).

Operacje z Tapajó zostały zawieszone w 2016 roku, kiedy Marynarka Wojenna wykryła problemy techniczne. Proces likwidacji rozpoczął się w 2019 roku.

Obecnie Brazylia jest w fazie produkcji nowego typu okrętów podwodnych o nazwie „Riachuelo”. Pierwszy z nich został przyjęty do służby we wrześniu 2022 roku. Trzy kolejne mają zostać dostarczone Marynarce Wojennej w nadchodzących latach.

Nowe brazylijskie okręty podwodne należą do najnowocześniejszych na świecie. 

Źródło: elsnorkel.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *