Marinha do Brasil wycofuje okręt podwodny „Tapajó”
Brazylijska Marynarka Wojenna w tym roku wycofała ze służby kolejny okręt podwodny. Wycofywane jednostki są sukcesywnie zastępowane nowymi okrętami podwodnymi typu „Riachuelo”.
Marynarka Wojenna wycofała okręt podwodny Tapajó, który został oficjalnie zwodowany w latach 90. Rozporządzenie zezwalające na wycofanie okrętu podwodnego zostało opublikowane w piątek w Dzienniku Urzędowym.
Tapajó (S33) to drugi okręt podwodny wycofany ze służby przez Marynarkę Wojenną w tym roku. W lutym Siły Zbrojne wycofały Timbirę, starszą, ale z tej samej rodziny co okręt Tapajó – typu „Tupi”.
Wprowadzony do służby w 1998 roku Tapajó został nazwany na cześć wojownika, plemienia i rzeki Tapajós. Oficjalna rejestracja okrętu podwodnego nastąpiła w grudniu 1999 r.
Od tego czasu brał on udział w kilku operacjach patrolowych i obronnych brazylijskiego wybrzeża. Według Marynarki Wojennej jednostka spędziła na patrolach ponad 25 000 godzin w zanurzeniu i przepłynęłą w sumie 120 000 mil morskich (222 000 kilometrów).
Operacje z Tapajó zostały zawieszone w 2016 roku, kiedy Marynarka Wojenna wykryła problemy techniczne. Proces likwidacji rozpoczął się w 2019 roku.
Obecnie Brazylia jest w fazie produkcji nowego typu okrętów podwodnych o nazwie „Riachuelo”. Pierwszy z nich został przyjęty do służby we wrześniu 2022 roku. Trzy kolejne mają zostać dostarczone Marynarce Wojennej w nadchodzących latach.
Nowe brazylijskie okręty podwodne należą do najnowocześniejszych na świecie.
Źródło: elsnorkel.com
Przeczytaj też: