Ćwiczenia chińskich lotniskowców

Print Friendly, PDF & Email
Lotniskowiec chińskiej Marynarki Wojennej PLA Shandong. / Zdjęcie: mil.huanqiu
Lotniskowiec chińskiej Marynarki Wojennej PLA Shandong. / Zdjęcie: mil.huanqiu

Według informacji opublikowanych przez Global Times, drugi chiński lotniskowiec, Shandong, przeprowadził niedawno szkolenie bojowe na Morzu Południowochińskim, poinformowała China Central Television (CCTV).

Informacja ta pojawiła się pośród doniesień o ćwiczeniach myśliwców pierwszego chińskiego lotniskowca Liaoning na Zachodnim Pacyfiku. Analitycy stwierdzili, że dwa lotniskowce, na których odbywały się ćwiczenia w dwóch różnych lokacjach, wykazały zwiększoną możliwość chińskich lotniskowców i duże zdolności Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA).

Ćwiczenia na lotniskowcu Shandong rozpoczęły myśliwce J-15, które wzbiły się w niebo, zgodnie z nagraniem ujawnionym przez CCTV..com/index.php/naval-news/naval-news-archive/2023/january/12678-two-china-aircraft-carriers-perform-exercises-simultaneously.html

Song Zhihao, odpowiedzialny za startysamolotów na Shandong, powiedział telewizji CCTV, że tym razem poziom trudności szkolenia został zwiększony. Podczas ćwiczeń Shandong przeprowadził ukierunkowane szkolenie, stopniowo poprawiając swoje podstawowe zdolności bojowe, takie jak lądowanie i start, reagowanie w sytuacjach awaryjnych i kontrola uszkodzeń w złożonych warunkach środowiskowych/symulacji bojowej. Zweryfikowano również dużą liczbę planów reagowania kryzysowego, metod szkoleniowych i modeli wsparcia, powiedział CCTV w raporcie.

Od momentu wejścia do służby Shandong koncentrował się na potrzebach przyszłego pola bitwy morskiej i z powodzeniem realizował różne zadania, takie jak wysłanie maksymalnej liczby myśliwców pokładowych J-15 w jednej partii, wysłanie maksymalnej liczby samolotów w według CCTV oraz lądowanie i start w nocy.

Ogłoszenie szkolenia dla Shandong na Morzu Południowochińskim nastąpiło wkrótce po tym, jak chińska grupa lotniskowców Liaoning – z dwoma dużymi niszczycielami typu 055 o wyporności 10 000 ton we flotylli – przeprowadziła ćwiczenia na wodach zachodniego Pacyfiku na wschód od wyspy Tajwan i południe Japonii, a także na zachód od Guam w grudniu 2022 r., gdzie odbywały się intensywne ćwiczenia startu i lądowania myśliwców i helikopterów pod ścisłym nadzorem Japońskich Morskich Sił Samoobrony.

Po ogłoszeniu szkolenia dla Shandong na Morzu Południowochińskim analitycy zauważyli, że przeprowadzenie ćwiczeń na lotniskowcach w różnych regionach morskich wykazało zwiększenie możliwości chińskich lotniskowców i silnych zdolności marynarki PLA.

Ćwiczenia pomogłyby również ustabilizować sytuację na Zachodnim Pacyfiku i Morzu Południowochińskim, biorąc pod uwagę prowokację USA wobec Chin w tych rejonach w ostatnim czasie – wskazali eksperci. Oczekuje się, że dzięki większej liczbie ćwiczeń Shandong, który wszedł do służby w marynarce PLA w grudniu 2019 r., stopniowo osiągnie wyższą zdolność operacyjną i ostatecznie przewyższy poziom Liaoning.

Źródło: Global Times, navyrecognition.com

Przeczytaj też:

UKRAINA 2022 – 10 MIESIĘCY ROSYJSKIEJ PROPAGANDY

Indyjski okręt podwodny INS Sindhuratna utknął w Rosji

Rosyjskie okręty rakietowe na Morzu Czarnym

Fregata Irańskiej Marynarki Wojennej IRIS Dena płynie do Rio de Janeiro

Okręt rosyjskiej marynarki wojennej w pobliżu przecieków gazociągu Nord Stream

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *