Japonia zainteresowana zakupem 500 pocisków manewrujących Tomahawk od USA

Print Friendly, PDF & Email
Pocisk manewrujący "Tomahawk" Block IV. / Zdjęcie: United States Navy
Pocisk manewrujący “Tomahawk” Block IV. / Zdjęcie: United States Navy

Według informacji opublikowanych przez Japan News 30 listopada 2022 r. Japonia jest zainteresowana zakupem 500 pocisków manewrujących Tomahawk od Stanów Zjednoczonych.

Tomahawk Land Attack Missile (TLAM) to poddźwiękowy pocisk manewrujący dalekiego zasięgu, działający w każdych warunkach pogodowych, z napędem odrzutowym, który jest używany głównie przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych i Królewską Marynarkę Wojenną w operacjach lądowych na okrętach wojennych i okrętach podwodnych.

W ramach kontraktu z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych Tomahawk został zaprojektowany w APL / JHU w ramach projektu kierowanego przez Jamesa Walkera w pobliżu Laurel w stanie Maryland i został po raz pierwszy wyprodukowany przez General Dynamics w latach 70. XX wieku.

Miał pełnić rolę pocisku średniego i dalekiego zasięgu na małej wysokości, który można było wystrzelić z morskiej platformy bojowej na powierzchni, i charakteryzował się modułową konstrukcją obejmującą szeroką gamę głowic, naprowadzania i zasięgu.

Dziś mamy co najmniej sześć wariantów tego pocisku i wiele ulepszonych wersji TLAM zostało dodanych od czasu wprowadzenia pierwotnego projektu, w tym warianty wystrzeliwane z powietrza, z okrętów podwodnych i nawodnych z uzbrojeniem konwencjonalnym i nuklearnym.

Do 2019 roku jedynymi wariantami w służbie były warianty niejądrowe, wystrzeliwane z morza, produkowane przez firmę Raytheon. W 2016 roku Departament Obrony USA zakupił 149 pocisków Tomahawk Block IV za 202,3 mln dolarów. Tomahawk był ostatnio używany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych w atakach rakietowych na Syrię w 2018 r., kiedy wystrzelono 66 pocisków wycelowanych w rzekome syryjskie obiekty broni chemicznej.

Japonia chce nabyć większą ilość tych pocisków by mieć odpowiedni zapas, gdyby doszło do jakiegoś konfliktu i potrzebna by była reakcja sił zbrojnych. W ostatnich miesiącach aktywnie działa zarówno flota wojenna jak i lotnictwo Chin stanowiąc realne zagrożenie dla Tajwanu. Aktywne sa również jednostki rakietowe Korei Północnej, dlatego Japonia chce wzmocnić swój arsenał bojowy.

Źródło: navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Rosyjska Flota Czarnomorska wyszła w morze

Cztery bomby lotnicze na podejściu do portu kontenerowego w Gdańsku

Wzrost aktywności US Navy na Oceanie Arktycznym

Siły amerykańskie i japońskie przeprowadzają ćwiczenia Resilient Shield 2023

USS Arleigh Burke (DDG 51) przybywa do Sztokholmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *