6 Flota USA płynie w stronę Izraela
Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, tj 8 października, że USA postanowiły skierować w region wschodniego Morza Śródziemnego część 6 Floty USA. Trzon grupy uderzeniowej będzie stanowił lotniskowiec USS Gerald Ford. Walczący Izrael otrzyma również wsparcie w postaci sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem Binjaminem Netanjahu, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
Szósta Flota USA w ramach wsparcie i solidarności z Izraelem przemieści część okrętów w rejon wschodniego Morza Śródziemnego. Bd to głównie silne okręty uderzeniowe jak lotniskowiec USS Gerald Ford, krążownik rakietowy USS Normandy oraz cztery niszczyciele. USA zwiększą też flotę myśliwców F-35, F-15, F-16 i A-10, które mają być ewentualnym wsparciem dla lotnictwa izraelskiego.
Według Austina działania te mają „podkreślić żelazne wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Sił Obronnych Izraela i narodu izraelskiego”.
Tak szybka reakcja USA jest wynikiem obawy by atak organizacji terrorystycznej Hamas nie był zachętą do ataku na Izrael ze strony, niektórych państw arabskich. Szczególnie chodzi tu o Iran i wspieraną przez ten kraj organizację polityczno-terrorystyczną Hezbollah.
Taka demonstracja wsparcia ze strony USA ma za zadanie wystraszyć ewentualnych sponsorów Hamasu. Ktoś musiał przecież uzbroić Hamas w rakiety, które zostały wystrzelone na Izrael i nadal są wystrzeliwane.
Należy pamiętać iż siła uderzenia 6 Floty USA jest olbrzymia. W skład tej formacji wchodzą:
Task Force 60 Battle Force
Commander, Destroyer Squadron Six Zero (COMDESRON SIX ZERO) utworzony 19 lutego 2003 jako eskadra niszczycieli, stacjonująca w Gaetcie. W jego skład wchodzą też oddziały piechoty morskiej Marines, formacje SEAL, okręty podwodne i samoloty.
Głównym jej zadaniem jest konwojowanie amerykańskich lotniskowców, wchodzących na Morze Śródziemne, tworząc w ten sposób zespół lotniskowców. Zabezpiecza też porty wojenne od strony lądu.
Task Force 61, Amphibious Assault Force
Task Force 61 jest jednym z zespołów desantowych (Amphibious Ready Group (MARG)). Składa się z 3 okrętów desantowych.
Przeznaczona jest do dokonania i osłaniania desantu morskiego na wybrzeżu wroga.
Task Force 62, Landing Force (Marine Expeditionary Unit)
Task Force 62 to zespół desantowy, składający się z Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej, w sile 1 800 żołnierzy MARINES. Wyposażony w artylerię i helikoptery transportowe, przeznaczony jest do wykonania pierwszego uderzenia na terytorium wroga.
Task Force 63 Logistics Force
Task Force 63 to zespół wsparcia logistycznego. Składa się z tankowców, okrętów naprawczych i transportowych. Jego zadaniem jest utrzymanie łączności z resztą floty po dokonaniu desantu, w celu zaopatrzenia jednostek.
Task Force 64 Strategic Missile Deterrence
Task Force 64 to zespół odstraszania strategicznego – 16 Eskadra Okrętów Podwodnych. W skład stacjonującej w amerykańsko-hiszpańskiej bazie Naval Station Rota eskadry, wchodziły okręty podwodne typów Lafayette, James Madison oraz Benjamin Franklin – nosiciele strategicznych pocisków balistycznych SLBM Polaris i Poseidon. Na podstawie jednak umowy z Hiszpanią z 1976 roku, baza macierzysta 16 eskadry została w 1979 roku przeniesiona do Naval Submarine Base Kings Bay na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.
Task Force 67 Land-Based Maritime Patrol Aircraft
Task Force 67 składa się z samolotów zwiadu morskiego. Jego zadaniem jest śledzenie nieprzyjacielskich okrętów podwodnych, stawianie min, itp.
Task Force 68, Maritime Force Protection Force
Utworzony w 2005, zespół ochrony antyterrorystycznej VI. Floty.
Task Force 66/69 Submarine Warfare
Task Force 66/69 to zespół okrętów podwodnych odpowiedzialny za zwalczanie okrętów nieprzyjacielskich.
Źródło: 6 Flota USA, US Navy,
Przeczytaj też: