Niszczyciel USS Carney zestrzelił rakiety i drony lecące w stronę Izraela

Print Friendly, PDF & Email
Niszczyciel USS Carney. / Zdjęcie: US Navy
Niszczyciel USS Carney. / Zdjęcie: US Navy

Amerykański okręt wojenny niszczyciel USS Carney typu Arleigh Burke w pobliżu wybrzeży Jemenu przechwycił drony i rakiety, które leciały w kierunku Izraela. Załoga w ciągu dziewięciu godzin zestrzeliła cztery rakiety manewrujące i 15 dronów.

USS Carney to, niszczyciel typu Arleigh-Burke, który w środę przepłynął Kanał Sueski w kierunku południowym, w czwartek przechwycił rakiety i drony zmierzające na północ wzdłuż Morza Czerwonego. Ich trajektoria nie pozostawiała wątpliwości – pociski leciały w stronę Izraela – poinformował CNN amerykański urzędnik zaznajomiony ze sprawą.

Niszczyciel USS Carney DDG-64 został dostarczony Marynarce Wojennej w 1996 roku. Okręt jest wyposażony w system Aegis, może przenosić do 56 rakiet Tomahawk i Harpoon, a także jest wyposażony w systemy obrony powietrznej i podwodnego wykrywania i ataku. Może przenosić helikopter szturmowy SH-60 Seahawk. Wyporność 6630 ton. Maksymalna długość wynosi 153,92 m, szerokość 20,1 m, zanurzenie 9,3 m. Maksymalna prędkość 32 węzły. Zasięg przelotowy 4400 mil przy 20 węzłach. Załoga 337 osób, w tym 23 oficerów.

USS Carney to 14. niszczyciel typu Arleigh Burke w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Okręt jest pierwszym, który nosi imię admirała Roberta Carneya, który służył jako szef operacji morskich w administracji Eisenhowera.

Źródło: wikipedia.org, interia.pl

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *