Turcja podejrzewa NATO o miny na Morzu Czarnym

Print Friendly, PDF & Email
Flota turecka neutralizuje pojawiające się na Morzu Czarnym miny morskie. / Zdjęcie: Wikimedia Commons
Flota turecka neutralizuje pojawiające się na Morzu Czarnym miny morskie. / Zdjęcie: Wikimedia Commons

Na jednym ze szlaków żeglugowych Morza Czarnego zaobserwowano dryfujące miny. O ich zastawienie państwa korzystające z wód tego obszaru – Bułgaria, Rumunia, Gruzja i Turcja, a także Ukraina i Rosja – oskarżają się nawzajem. Według tureckiego ministra obrony jest jeszcze jeden potencjalny winowajca – to NATO.

Turecki minister obrony Hulusi Akar podejrzewa, że miny odkryte u wybrzeży jego kraju zostały celowo rozmieszczone na Morzu Czarnym jako pretekst do wysłania trałowców NATO w region konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Nadal nie wiemy, czy miny zostały pozostawione celowo – powiedział minister obrony członkom Centralnej Rady Wykonawczej swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju na spotkaniu w zeszłym tygodniu. Jak podała gazeta “Hurriyet Daily News”, Akar powiedział, że celem zastawienia min może być wywarcie presji na Ankarę, by pozwoliła okrętom NATO na wpłynięcie do Morza Czarnego przez cieśniny tureckie. Nalegał także, aby Ankara przestrzegała konwencji z Montreux, która pozwala Turcji regulować ruch morski przez cieśniny w czasie wojny.

Siły tureckie wykryły i rozbroiły lub zniszczyły co najmniej trzy miny, odkąd Rosja rozpoczęła ofensywę militarną na Ukrainie w lutym. Więcej takich pułapek może nadal unosić się na wodach Morza Czarnego.

Miny, jak przyznaje Turcja, są wyprodukowane w Rosji, jednak to nie rozstrzyga kwestii sprawcy zaminowania czarnomorskich wód.

Włosi pomogą Rumunii w neutralizacji min morskich

Rosjanie zaminowali wody wokół ukraińskich portów

Zatonął estoński statek towarowy zajęty wcześniej na Morzu Czarnym przez Rosjan

Należy pamiętać iż praktycznie poza Turcją wszystkie państwa mające dostęp do Morza Czarnego były wcześniej w bloku wschodnim i mogły mieć na swym wyposażeniu miny radzieckie. Więc Rosji będzie dość łatwo oskarżać inne państwa o minowanie wód międzynarodowych. Wpływa to oczywiście na transport morski, gdyż armatorzy w obawie przed uszkodzeniem lub zatonięciem statku mogą omijać ten akwen. Może to być swoista zemsta Rosjan za nałożone na ten kraj sankcje międzynarodowe.

Ostatnie tygodnie pokazały iż miny mogą stanowić poważne zagrożenie na Morzu Czarnym,

https://twitter.com/DeathDeliveryG/status/1508506504726523904?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1508506504726523904%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Falarm-z-turcji-o-minach-na-morzu-czarnym-minister-podejrzewa-spisek-nato-6757108202834528a

Źródło: wp.pl

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *