Zatonął estoński statek towarowy zajęty wcześniej na Morzu Czarnym przez Rosjan

Estoński statek towarowy przed zatonięciem. / Zdjęcie: East News, fot: GERALD GRAHAM
Estoński statek towarowy przed zatonięciem. / Zdjęcie: East News, GERALD GRAHAM

Ukraińskie media podały, że należący do Estonii statek towarowy Helt, który pływał pod panamską banderą zatonął. Dzień wcześniej został przejęty przez rosyjskie siły na Morzu Czarnym. Wcześniej strona ukraińska informowała, że statek należał do fińskiego armatora.

Dyrektor Vista Shipping Agency, armatora statku, przekazał agencji Reutera, że dwóch członków załogi zostało odnalezionych na tratwie ratunkowej na morzu. Niestety nie ma wieści o czterech pozostałych marynarzach. Według jego informacji statek mógł wpłynąć na minę.

Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wpisie na Facebooku, że rosyjska marynarka wojenna jest zaangażowana w “piractwo, terroryzm i strzelanie do cywilów”. Jak przypomina, w środę rosyjski pocisk rakietowy uderzył w statek Banglar Samriddhi, który cumował w porcie w Mikołajewie. W wyniku ataku zginął jeden z członków załogi.

Wedle ukraińskiej straży granicznej, Rosjanie mieli używać statku Helt jako tarczy, aby ukryć się za nim przed pociskami przeciwokrętowymi, ponieważ według nich, “Ukraińcy nie będą strzelać do obiektów cywilnych”. Taktyka Rosjan się nie powiodła gdyż statek estoński w wyniku uszkodzeń zatonął.

“Ukraińska Prawda” przekazuje za informacjami swoich reporterów w Odessie, że rosyjskie siły desantowe znajdują się 14 mil od nadmorskiej wsi Sandżijka w obwodzie odeskim. Ukraińskie wojsko przygotowuje się do obrony.

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek 3 marca na Facebooku, że w kierunku Odessy na południu kraju zmierzają cztery rosyjskie okręty transportowe typu Ropucha i trzy kutry rakietowe.

Źródło: PAP, wp.pl

Zobacz też:

Francuzi przechwycili rosyjski statek towarowy w kanale La Manche

Rosyjska flota płynie na Odessę

Rosyjskie manewry na Morzu Czarnym

Zatonął Indonezyjski okręt podwodny KRI Nanggala-402

2 komentarze

  1. Adam.p pisze:

    A świat nie reaguje

  2. wkurzony pisze:

    Świat 🙂 przecież Estonia należy do NATO więc zaatakowano statek cywilny członka NATO. Gdzie reakcja NATO. Przecież ten statek został zajęty przez żołnierzy rosyjskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *