Morskie Diabły

Morskie Diabły

Autor: Junio Valerio Borghese

Kontrowersyjne wspomnienia Junio Valerio Borghese, włoskiego artysty, zdeklarowanego faszysty, zwanego „Czarnym Księciem”.

„Morskie diabły” poświęcone są przede wszystkim włoskim morskim siłom specjalnym, które skupione zostały w 10 Flotylli MAS. Autor początkowo dowodził okrętem podwodnym „Scire”, który był nośnikiem „żywych torped”, a następnie został dowódcą tych elitarnych sił, które nie miały sobie równych w okresie drugiej wojny światowej.

Na podstawie bezpośrednich relacji uczestników akcji i osobistych wspomnień autora powstała książka, która do dzisiaj jest podstawowym źródłem wiedzy o włoskich morskich siłach specjalnych.

JUNIO VALERIO BORGHESE
(1906-1974)
Absolwent Królewskiej Włoskiej Akademii Morskiej w Livorno, dowódca okrętów podwodnych: Iryde, Vittor Pisani  i Scir`e (na którym doprowadził włoskie „żywe torpedy” pod Aleksandrię, gdzie osiągnęły one swój największy sukces, ciężko uszkadzając brytyjskie pancerniki Valiant i Queen Elisabeth). W 1942 roku obejmuje dowództwo 10 Flotylli MAS, którą to funkcję sprawuje do końca istnienia jednostki.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *