Wolfgang Lüth As U-bootów

Wolfgang Lüth As U-bootów

Print Friendly, PDF & Email

Autor: Jordan Vause

Book Cover: Wolfgang Lüth As U-bootów
Part of the Historia współczesna series:

„[...] Biografia faszysty i to faszysty pełną gębą, który nie ukrywa swoich poglądów wobec załogi, często indoktrynując ją ideami nazizmu. Zdumieniem może napawać fakt, ze nawet dzisiaj członkowie jego załogi ze łzami w oczach o nim mówią „Dziś już nie ma takich ludzi”. To jest ten wielki paradoks. [...] Lüth czasami jest Mr Hydem, gdy traktuje załogę jak jedną wielką rodzinę i pomaga każdemu z jej członków jak tylko może. Z drugiej strony, obserwując jego działoczyny na niewinnych żaglowcach ma się wrażenie, że oto wstąpił w niego Dr Jekyll, który jest żądny krwi, krwi za wszelką cenę... Ta dwoistość charakteru być może nigdy nie ujawniłaby się, gdyby nie wojna. [...]”
[Andrzej Ryba, Wydawca]

„... Wolfgangu Lücie, zwalniamy Cię ze służby. My, twoi towarzysze straciliśmy wielkiego wojownika, prawdziwego szlachetnego przyjaciela, a ja ukochanego członka starej gwardii mojej U-Bootwaffe, do której należało i należy moje serce...
Wolfgangu Lücie, dasz przyszłym pokoleniom Niemców wspaniały przykład do naśladowania. Nigdy nie zostaniesz zapomniany. Na zawsze będziesz żył w naszych sercach."
z przemówienia Dönitza na pogrzebie Lütha

WOLFGANG LÜTH
(1913-1945)
Urodzony w Rydze, drugi pod względem zatopionego tonażu as U-Bootwaffe. Jego marzeniem było zostanie zarządcą jednej ze wschodnich prowincji zwycięskich Niemiec, czynny działacz NSDAL. Pływał kolejno na: U-27, U-38, U-9, U-43, U-138, U-181. Dowódca 22 flotylli U-Bootów w Gdyni (styczeń 44 - lipiec 44), a później komendant Niemieckiej Szkoły Marynarki Wojennej we Flansburgu-Mürwik, gdzie zginął.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *