Bitwa o Atlantyk

Autor: Bernard Ireland - Walka z niemieckimi okrętami podwodnymi

Book Cover: Bitwa o Atlantyk
Part of the Historia współczesna series:

Znany historyk marynistyczny Bernard Ireland od nowa ocenia wszystkie aspekty bitwy o Atlantyk, kampanii, która miała najistotniejsze znaczenie dla losów II wojny światowej. Oprócz przebiegu walk o panowanie nad trasami konwojów autor opisuje także bitwę technologiczną i, co fascynujące, napięcia, jakie pojawiały się między aliantami, a także politykami i najwyższymi dowódcami obu walczących stron. Ale Bitwa o Atlantyk to nie tylko frapująca historia tej ważnej bitwy. Na podstawie niezbędnych danych statystycznych przedstawia radykalne, ale przekonujące argumenty, że sytuacja nigdy nie była tak opłakana, a walka tak nierówna, jak przedstawiano ją wówczas, gdy się toczyła, a także w późniejszych opracowaniach historycznych.

„Katastroficzne” oświadczenia były dyktowane raczej względami politycznymi i ogólnie panującą atmosferę pesymizmu. W rzeczywistości los zdecydowanie nie sprzyjał U-Bootom szczególnie z powodu ważnych wynalazków technologicznych aliantów, spektakularnych możliwości produkcyjnych gospodarki amerykańskiej i znakomitej pracy kryptologów.

Bernard Ireland przedstawia nową i spójną analizę bitwy, z której dowiadujemy się, kiedy tak naprawdę Wielka Brytania wygrała bitwę o Atlantyk i jak poniesione w niej straty odbiły się na potencjale militarnym.

Bernard Ireland studiował w Royal Dockyard School w Portsmouth oraz na University of Southampton, po czym podjął pracę w Royal Naval Scientivic Service, gdzie zajmował się badaniami morskimi. Jego głębokie zainteresowanie historią marynistyki jest wsparte obszerną wiedzą teoretyczną i praktyczną. Jest autorem wielu książek na temat historii morskiej i rozwoju techniki morskiej, współpracował także przy wielu dużych opracowaniach zespołowych i dziennikarskich. Ma dwoje dorosłych dzieci, a mieszka ze swoją żoną na wybrzeżu Hampshire.

Książka wydana przez Dom Wydawniczy REBIS.

1. Viol pisze:

Polecam świetna książka.