Zwodowano PNS Hangor dla Pākistān Bahrí’a

W stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group w Wuhan (Chiny) zwodowany został pierwszy konwencjonalny okręt podwodny typu Hangor dla Pākistān Bahrí’a (Marynarki Wojennej Pakistanu). O(kręt ten będzie nosił nazwę PNS Hangor. W tym wydarzeniu uczestniczył szef sztabu marynarki Pakistanu adm. Naveed Aszraf, a także wielu gości reprezentujący ChRL.
Okręt podwodny był budowany w oparciu o umowę z 2015, którą zawarto podczas wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Pakistanie. Umowa ta dotyczy budowy dla Pākistān Bahrí’a aż 8 okrętów podwodnych opartych na chińskim projekcie 039A/041 Yuan. Podpisana umowa zapewnia budowę okrętów podwodnych zarówno przez Chińczyków oraz Pakistańczyków. Każda ze stron ma zbudować po 4 okręty podwodne. Głównym wykonawcą ma być stocznia Karachi Shipyard & Engineering Works).

Nie ujawniono jakie są postępy prac nad jednostkami ze stoczni w Wuchang poza pierwszym właśnie zwodowanym okrętem. W przypadku KS&EW wiadomo, że trwa budowa co najmniej 2 jednostek. W lutym br. informowano o położeniu stępki pod drugą z nich. Program notuje jednak kilkuletnie opóźnienie. W 2016 przewidywano, że wszystkie okręty zostaną dostarczone w latach 2022-2028. Obecnie dostawa PNS Hangor jest przewidywana w 2026. Po zwodowaniu jednostka będzie wyposażana w szereg urządzeń i testowana. Nie wiadomo czy obecne prace nie spowodują jeszcze większego opóźnienia.
Klasa Hangor, eksportowa odmiana chińskiej klasy Typ 039A Yuan, to szturmowy okręt podwodny z silnikiem Diesla, nazwany na cześć obecnie wycofanego ze służby PNS Hangor, który słynnie zatopił indyjską fregatę INS Khukri podczas wojny w 1971 roku.
Źródło: Agencja ALTAIR, Indian Express
Przeczytaj też: