Zatopiono ulubionego Raptora Putina

Ulubiony Raptor Putina. / Zdjęcie: /3RF/PICSEL
Ulubiony Raptor Putina. / Zdjęcie: /3RF/PICSEL

Ukraińskie Ministerstwo Obrony podało, że w pobliżu Wyspy Wężowej siły ukraińskie dokonały zniszczenia dwóch rosyjskie łodzie patrolowe typu Raptor. Ataku dokonał bezzałogowy statek powietrzny Bayraktar. Według nieoficjalnych pogłosek jeden z Raptorów był… ulubioną łodzią paradną samego Władimira Putina.

Więcej o zatopieniu Raptorów przeczytasz tu:

Wcześniej wojsku ukraińskiemu udało się wyeliminować okręt desantowy typu Serna z przeciwlotniczym systemem rakietowym Thor. Dwa Raptory przybyły w to miejsce, aby ewakuować rannych i dostarczyć jednocześnie nową rotację rosyjskiego wojska na wyspie. Zarówno Raptory jak i cały transport znajdujący sie na tych jednostkach został zniszczony. Prawdopodobnie jedną z zatopionych łodzi była ulubiona łódź paradna Putina.

Jako jedyna nie była pomalowana w kolory maskujące lecz pomalowano ja na biało. Dzięki temu łatwo można było ja rozpoznać. Na jej pokładzie prezydent Rosji brał udział w kilku paradach wojskowych w Petersburgu i Sewastopolu.

Od początku wojny Ukraińcy niszczą rosyjskie okręty wojenne i łodzie patrolowe Floty Czarnomorskiej. Zapewne z braku czarnomorskich Raptorów, Rosjanie byli wcześniej zmuszeni do wykorzystania jednostki paradnej Putina.

Łódź typu Raptor to jedna z najnowocześniejszych jednostek tego typu w rosyjskiej marynarce wojennej. / Zdjęcie: Andrewrabbott/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International /Wikipedia
Łódź typu Raptor to jedna z najnowocześniejszych jednostek tego typu w rosyjskiej marynarce wojennej. / Zdjęcie: Andrewrabbott/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International /Wikipedia

Charakterystyka łodzi patrolowych typu Raptor

Raptor jest rosyjską szybką przybrzeżną łodzią patrolową oznaczoną formalnie jako Projekt 03160. Maszyny budowane są w stoczni Pella w mieście Otradnoje w obwodzie leningradzkim, niedaleko Petersburga. Łódź została włączona do rosyjskiej służby w 2015 roku. Waży około 23 tony, przy długości prawie 17 m, szerokości ponad 4 m i wysokości 3,5 m. Posiada dwa silniki wysokoprężne Caterpillar C18 ACERT o mocy 845 kilowatów każdy. Napędem są również dwie dysze wodne Kamewa 36A3 HS. Łódź osiąga prędkość do 48 węzłów (89 km/h). Zasięg wynosi do 560 km, przy prędkości 37 km/h.

Została opancerzona i wyposażona w wodoszczelne grodzie, pozwalające przetrwać w przypadku zalania części kadłuba. Atutem Raptorów jest też bardzo duża szybkość, sięgająca 98 km/h, a w szybkim wykonaniu zadań desantowych pomaga niewielkie zanurzenie.

Ponieważ Raptor może wpłynąć na wodę o głębokości mniejszej niż jeden metr, jego przedział desantowy można opuszczać dzięki bocznym włazom, albo – pod opłynięciu niemal do samego brzegu – za pomocą opuszczanej rampy dziobowej.

Przeczytaj też:

Rosyjskie atomowe okręty podwodne wyszły na ćwiczenia na Morze Barentsa

Rosyjskie marzenia o potędze

Ukraiński Bayraktar TB2 UCAV niszczy rosyjskie łodzie patrolowe klasy Raptor

W tym roku do służby w rosyjskiej marynarce wojennej wejdzie 40 okrętów

Nowe łodzie minerskie dla Marynarki Wojennej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *