USS Zumwalt przybył do Mississippi w celu wyposażenia go w rakiety hipersoniczne

Print Friendly, PDF & Email
Niszczyciel typu Zumwalt USS Zumwalt w Pascagoula w stanie Mississippi. / Zdjęcie: US Navy
Niszczyciel typu Zumwalt USS Zumwalt w Pascagoula w stanie Mississippi. / Zdjęcie: US Navy

Według informacji opublikowany przez Chrisa Cavasa 22 sierpnia 2023 r., na twitterze niszczyciel typu Zumwalt, USS Zumwalt, zadokował w stoczni Ingalls Shipbuilding w Pascagoula w stanie MS w celu szeroko zakrojonej dwuletniej modernizacji. Ta modernizacja obejmie przede wszystkim instalację wyrzutni hipersonicznych pocisków konwencjonalnych typu Conventional Prompt Strike, które zastąpią dwa zaawansowane systemy dział kal. 155 mm.

USS Zumwalt (DDG-1000) to okręt wiodący niszczycieli typu DDG-1000, zbudowany w stoczni Bath Iron Works przez Stany Zjednoczone dla amerykańskiej marynarki wojennej. Największy w historii okręt tej klasy budowany dla US Navy, nazwany na cześć admirała Elma Zumwalta. Stępkę pod jednostkę położono 17 listopada 2011 roku, wodowanie odbyło się 28 października 2013 roku, 12 kwietnia 2014 roku niszczyciel ochrzczono, a 15 października 2016 roku – przyjęto do służby. Obecnie okręt ten stacjonuje w bazie w Yokosuka w okolicach Tokio i został przydzielony do 15. szwadronu niszczycieli. Ma stacjonować w tym miejscu już na stałe.

Okręt ten jest wyposażony jest w 20 modułów MK 57 VLS, każdy zawierający 4 pionowe wyrzutnie pocisków (Peripheral Vertical Launching System – PVLS), daje to w sumie aż 80 wyrzutni pocisków. Z tych wyrzutnimogą być wystrzeliwane różne rakiety, takie jak RIM-66 Standard Missile, RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM), BGM-109 Tomahawk i RUM-139 VL-ASROC.

Niszczyciel ten posiada rónież zintegrowany system broni podwodnej (Integrated Undersea Warfare System – IUSW).

Źródło: Naval Recognition, wikipedia.org

Przeczytaj też:

3 komentarze

  1. Davidinfag pisze:

    dzięki, ciekawa lektura

  2. TimothyBex pisze:

    Ciekawe wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *