8. akcja poszukiwawczo-ratownicza w 2024 roku

Print Friendly, PDF & Email

7 maja, załoga śmigłowca W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego podjęła potrzebującego pomocy członka załogi z jednostki Baltica.

We wtorek, o godz. 18:14 załoga dyżurna śmigłowca W-3WARM nr 0209 z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego otrzymała sygnał Alarm ratowniczy-pomoc medyczna. Pomocy potrzebował pasażer jednostki Baltica. O godzinie 18:45 śmigłowiec osiągnął rejon akcji. Po podjęciu na pokład poszkodowanego przetransportowano go do szpitala w Wejherowie, gdzie o godz. 19:40 został przekazany służbom medycznym. Załoga dyżurna wróciła na lotnisko macierzyste o godz. 20:45 i odtworzyła gotowość bojową. Akcję ratowniczą z ramienia Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego koordynował Dyżurny Operacyjny Ratownictwa.

***

Była to 8. akcja poszukiwawczo-ratownicza w 2024 roku przez Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. W historii BLMW była to 786 akcja  i 422 osoba, której udzielono pomocy. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności “Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowiec W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *