Początek budowy nowych fregat dla Marynarki Wojennej RP

W sierpniu na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyło się uroczyste rozpoczęcie cięcia blach dla pierwszej z serii nowoczesnych wielozadaniowych fregat typu Miecznik.

W obecności m. in. ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery, dokonano uroczystego cięcia blach, rozpoczynając tym samym produkcję pierwszej nowoczesnej wielkozadaniowej fregaty. Uroczystość tzw. palenia blach to symboliczny początek budowy okrętu projektu B106/1, inicjującą etap prefabrykacji kadłuba.

Rzeczywiście silna biało – czerwona jest siłą Wojska Polskiego. Wczoraj na defiladzie w Warszawie, obserwowaliśmy siłę Wojska Polskiego. Przede wszystkim siłę wojsk lądowych, ale i siłę sił powietrznych. Trudno w Warszawie zaprezentować siłę Marynarki Wojennej. W związku z tym dziś jesteśmy w Gdyni i jesteśmy świadkami kolejnego etapu wzmacniania polskiej Marynarki Wojennej. Fregaty, 3 fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej Marynarce Wojennej. Będą silnie uzbrojone, zarówno jeżeli chodzi o broń ofensywną, jak i jeśli chodzi o broń przeciwlotniczą. Wielokrotnie rozmawialiśmy na temat Marynarki Wojennej z panem ministrem Siewierą, z prezydentem RP i właśnie w konsekwencji tych dokumentów strategicznych, w konsekwencji naszych ustaleń mamy dziś kolejny etap jeśli chodzi o wzmacnianie Marynarki Wojennej RP – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m. in. zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Okręty zwiększą potencjał bojowy Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

***

Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia została podpisana 27.07.2021 r. Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-MIECZNIK w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *