Rosja przeprowadzi w przyszłym roku ponad 10 testów z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi

Rakiety Buława mogą przenosić głowice nuklearne na odległość nawet 8 tys. km. / Zdjęcie:  TT/Naval Today
Rakiety Buława mogą przenosić głowice nuklearne na odległość nawet 8 tys. km. / Zdjęcie: TT/Naval Today

Rosja planuje przeprowadzić więcej niż dziesięć testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM) w 2022 r., powiedział dowódca rosyjskich strategicznych sił rakietowych generał pułkownik Siergiej Karakajew w wywiadzie dla gazety Krasnaja Zwiezda, opublikowanym w piątek.

„W nadchodzącym roku planujemy przeprowadzić ponad 10 startów ICBM, większość z nich będzie testowa. Jeśli spojrzymy na statystyki z ostatnich pięciu lat, myślę, że stanie się jasne, jak intensywny i trudny będzie następny rok” – powiedział.

Według Karakajewa w ciągu ostatnich pięciu lat odbyło się łącznie 25 startów ICBM. Wykonywano je przede wszystkim jako starty testowe lub w celu potwierdzenia właściwości pocisków znajdujących się obecnie w służbie bojowej.

Jako poligony doświadczalne wykorzystano formację rakietową Jasniensky w regionie Orenburg na południowym Uralu oraz ośrodek kosmiczny Plesetsk w północno-zachodniej Russai. Mieściły się w nich między innymi testy i próby w locie systemu rakietowego Avangard z pociskami hipersonicznymi.

Rakieta Avangard daje Rosji możliwość bardzo precyzyjnego atakowania dowolnych miejsc na Ziemi. Jest on wystrzeliwany z powierzchni, ale po wejściu w wyższe partie atmosfery jest w stanie osiągać bardzo duże prędkości. Testy przeprowadzone wcześniej w tej dekadzie ujawniły, że rakieta jest w stanie rozpędzić się nawet do 11,2 tys. km/h. Dla porównania prędkość dźwięku to 1225 km/h, czyli 9 razy mniejsza.

Natomiast rosyjska flota podwodna posiada jako główne uzbrojenie rakiety R-30 Buława. Konstrukcja Buławy oparta jest na projekcie pocisku typu ang. ICBM Topol-M (SS-27). Wzmocniono jednak zewnętrzną osłonę jego głowic bojowych. W aktualnej fazie rozwoju konstrukcyjnego, jest w stanie przenieść do 6 głowic termojądrowych. Według twierdzeń rosyjskich, pocisk jest w stanie spenetrować „praktycznie każdą obronę przeciwrakietową na świecie”. Jego innowacyjność polega na nieprzewidywalnej zmianie trajektorii lotu.

Źródło: tass.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *