Sudan buduje bazę dla marynarki wojennej Rosji

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjski okręt naprawczy klasy Amur PM-138 w Sudanie. / Zdjęcie: Al Jazeera
Rosyjski okręt naprawczy klasy Amur PM-138 w Sudanie. / Zdjęcie: Al Jazeera

Według informacji opublikowanych przez Republic World 1 listopada 2021 r., dowódca wojskowy Sudanu, Abdel Fattah al-Burhan, powiedział, że Sudan będzie pracował nad wypełnieniem swoich zobowiązań w zakresie ukończenie prac związanych z powstaniem rosyjskiej bazy morskiej w tym kraju.

Na początku grudnia 2020 r. Rosja i Sudan osiągnęły porozumienie w sprawie budowy ośrodka obsługi morskiej i wsparcia logistycznego we wschodnioafrykańskim kraju.

Baza logistyczna marynarki wojennej miała umożliwić odpoczynek członków załóg rosyjskich okrętów wojennych, przeprowadzanie napraw i uzupełnianie zapasów.

Na czas trwania umowy Sudan nieodpłatnie odstąpił terytorium i nieruchomości Rosji, w tym obszar przybrzeżny i akwen z frontem cumowniczym (miejsca do cumowania okrętów).

W dokumencie stwierdza się, że personel wojskowy i cywilny nie powinien przekraczać 300 osób i może zostać zwiększony w porozumieniu z Sudanem.

Umowa miała obowiązywać przez 25 lat z automatycznym przedłużeniem o 10 lat, jeżeli żadna ze stron nie poinformowała drugiej strony drogą dyplomatyczną na co najmniej 12 miesięcy przed upływem tego okresu o zamiarze jej wypowiedzenia.

Pod koniec kwietnia Sudan ogłosił, że zawiesza umowę z Rosją na budowę bazy morskiej w tym kraju.

Jednak 25 października 2021 r. armia sudańska pod dowództwem generała Abdela Fattaha al-Burhana przejęła kontrolę nad rządem w nowym wojskowym zamachu stanu. Nowo powstały rząd chce wywiązać się z wcześniej uzgodnionej umowy i dokończyć budowę bazy morskiej dla rosyjskich okrętów wojennym. Baza w Sudanie znacznie zwiększyłaby możliwości rosyjskich okrętów wojennych operujących na Oceanie Indyjskim i Morzu Czerwonym..

Źródło: www.navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *