Dlaczego należy ufać okrętom dronowym i technologii bezzałogowej


Witold RYCHTER


Sea Hunter, całkowicie nowa klasa bezzałogowych okrętów nawodnych, opracowanych we współpracy z Biurem Badań Morskich (ONR) i Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA). / Zdjęcie: Marynarki Wojennej USA
Sea Hunter, całkowicie nowa klasa bezzałogowych okrętów nawodnych, opracowanych we współpracy z Biurem Badań Morskich (ONR) i Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA). / Zdjęcie: Marynarki Wojennej USA

Dowódcy Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej opracowali nowy 40-stronicowy „plan kampanii”, aby lepiej wyjaśnić Kongresowi, opinii publicznej, a nawet członkom własnych sił, dlaczego nie należy się obawiać bezzałogowych okrętów i samolotów. Struktura kampanii bezzałogowych Departamentu Marynarki Wojennej została opublikowana we wtorek, dwa dni przed tym, jak czołowi dowódcy mają zeznawać o przyszłości technologii dronów na Kapitolu.

„Ten plan kampanii odzwierciedla zintegrowaną strategię marynarki wojennej i piechoty morskiej, aby systemy bezzałogowe stały się integralnymi częściami naszych sił” – powiedział dziennikarzom wiceadmirał Jim Kilby, zastępca szefa operacji morskich ds. wymagań i możliwości bojowych.

Nacisk służb morskich na finansowanie testów technologii bezzałogowych – w szczególności okrętów nawodnych z dronami – napotkał znaczny opór. Marynarka Wojenna chciała 2 miliardy dolarów na zbudowanie 10 dużych bezzałogowych okrętów nawodnych w ciągu następnych pięciu lat, ale później wycofała się po tym, jak ustawodawcy podjęli kroki w celu zablokowania usługi przed zakupem któregokolwiek z okrętów w 2021 r. „Do czasu przedłożenia certyfikatu technologicznego Kongresowi.”

Okręty bezzałogowe Sea Hunter mogą skutecznie tropić i zwalczać okręty podwodne. / Grafika: DAARPA
Okręty bezzałogowe Sea Hunter mogą skutecznie tropić i zwalczać okręty podwodne. / Grafika: DAARPA

Nowy plan kampanii nie zawiera harmonogramów ani planów wydatków na konkretne platformy, ponieważ nie jest sklasyfikowany, ale wyjaśnia, że ​​systemy bezzałogowe będą niezbędne w przyszłych walkach. Generał broni piechoty morskiej Eric Smith, zastępca komendanta ds. rozwoju i integracji systemów bojowych, powiedział, że każdy program, o którym mowa w raporcie, ma określony harmonogram z celami, które powinny zostać spełnione. Raport wymienia siedem bezzałogowych systemów powietrznych; siedem bezzałogowych okrętów nawodnych; osiem bezzałogowych okrętów podwodnych; oraz trzy autonomiczne systemy naziemne.

Smith powiedział, że istnieje zobowiązanie do jak najszybszego uruchomienia platform, „ponieważ zagrożenie stymulacji stale się zwiększa i przyspiesza”. „Czujemy przysłowiowy gorący oddech na naszej szyi, aby poruszać się tak szybko, jak to możliwe i być tak zwinnym, jak to tylko możliwe” – powiedział. Liderzy twierdzą, że systemy bezzałogowe będą szczególnie ważne w rywalizacji z Chinami i Rosją, ale programy te nie tylko napotykają na opór wobec technologii bezzałogowych na Kapitolu. Smith i Kilby przytoczyli przykłady oporu, które widzą we flocie, gdzie niektórzy czują się komfortowo, robiąc rzeczy tak, jak zawsze. Nie chcąc wprowadzać radyklanych zmian.

Komendant piechoty morskiej gen. David Berger napisał w planie, że pomysł, aby połowa floty lotniczej Korpusu była bezzałogowa „w bliskiej perspektywie” lub większość potrzeb logistycznych była obsługiwana przez drony, nie powinna nikogo przerażać. Technologia napędza zmiany, powiedział Smith, a Marines muszą „odgrywać w tym ważną rolę i stale się rozwijać”.

„Mówię do wszystkich – do młodych marines, do dowódców, do społeczności emerytów: „Nie bójmy się faktu, że możemy w znaczący sposób korzystać z technologii lotniczej bezzałogowej lub systemów bezzałogowych okrętów wojennych” — powiedział Smith.

Przeczytaj też:

Australia może stać się główną bazą dla amerykańskich okrętów podwodnych

NATO rozpoczyna ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym Dynamic Manta 23 w pobliżu Sycylii

Nowa Zelandia otrzyma swój pierwszy morski samolot patrolowy P-8A Poseidon

Nowy pojazd podwodny UUV Haishen 6000 na Airshow China 2022

Okręty Royal Navy ochraniają lotniskowiec USS Gerald Ford

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *