Rosja i Chiny przeprowadzą ćwiczenia morskie w ramach współpracy morskiej w dniach 21-27 grudnia

Print Friendly, PDF & Email
Chińskie i rosyjskie okręty na Pacyfiku. / Zdjęcie: /Rosyjskie Ministerstwo Obrony /Telegram
Chińskie i rosyjskie okręty na Pacyfiku. / Zdjęcie: /Rosyjskie Ministerstwo Obrony /Telegram

W dniach 21-27 grudnia tego roku maja się odbyć manewry morskie z udziałem okrętów wojennych Chin i Rosji. Głównym akwenem ćwiczeń będzie Morze Wschodniochińskie. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony głównym celem ćwiczeń jest „wzmocnienie współpracy morskiej między Rosją a Chinami, przy jednoczesnym utrzymaniu pokoju i stabilności w regionie Azji i Pacyfiku”.

Grupa rosyjskich okrętów Floty Pacyfiku pod dowództwem krążownika rakietowego Wariag wyruszyła w morze z Władywostoku, aby wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach morskich w ramach współpracy morskiej z Chinami, które mają się odbyć na Morzu Wschodniochińskim w dniach 21-27 grudnia. – poinformowało Ministerstwo Obrony w poniedziałkowym oświadczeniu.

Aktywna część ćwiczeń będzie obejmowała wspólne strzelanie rakietowe i artyleryjskie do celów powietrznych, ostrzały artyleryjskie do celów morskich oraz szkolenie wspólnych działań przeciw okrętom podwodnym z praktycznym użyciem broni i środków ZOP.

– czytamy w oświadczeniu.

Marynarkę wojenną Rosji reprezentować będzie krążownik rakietowy Wariag, okręt flagowy Floty Pacyfiku, a także fregata Marszałek Szaposznikow i korwety Projektu 20380 Bohater Federacji Rosyjskiej Aldar Cidenżapow i Suwerszennyj.

Marynarka Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wyśle ​​do udziału w ćwiczeniach dwa niszczyciele, dwa okręty patrolowe, zintegrowany okręt zaopatrzeniowy i okręt podwodny z silnikiem Diesla – dodało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Resort poinformował również, że oprócz okrętów w ćwiczeniach wezmą udział także samoloty i śmigłowce Floty Pacyfiku oraz Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Jest to odpowiedź na aktywność floty USA na tych akwenach. US Navy uczestniczy regularnie w wielu ćwiczeniach i manewrach morskich na Pacyfiku oraz Oceanie Indyjskim. Okręty amerykańskie regularnie patrolują morskie akweny i zawijają do licznych portów państw głównie obawiających się wzrostu dominacji Chin.

Źródło: tass.com

Przeczytaj też:

USA i Japonia przeprowadziły dwustronne ćwiczenia morskie

Barracuda Duguay-Trouin rozpoczęła próby morskie

Początek budowy kolejnego niszczyciela min dla 8FOW

Korea Północna testuje nowy bezzałogowy pojazd podwodny Haeil

Zostań żołnierzem 3 Flotylli Okrętów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *