Transport Morskiej Jednostki Rakietowej na pokładzie ORP Toruń

Print Friendly, PDF & Email
ORP Toruń. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP
ORP Toruń. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP

Okręt Transportowo-Minowy ORP Toruń (8.FOW) opuścił 15 maja Port Wojenny w Świnoujściu i obrał kurs na wschód. Następnego dnia w gdyńskim Porcie Wojennym odbył się załadunek modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic (3.FO), która wspólnie z pozostałymi pododdziałami wydzielonymi przez Siły Zbrojne RP bierze udział w międzynarodowym ćwiczeniu na terytorium Republiki Estonii pod kryptonimem HEDGEHOG 2022.

Załogę okrętu przed wyjściem na morze pożegnał dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Włodzimierz Kułagin, życząc pomyślnych wiatrów i sukcesów w realizacji postawionych zadań. Łączenie i wykorzystywanie zdolności bojowych jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3. Flotylli Okrętów to doskonały przykład interoperacyjności Marynarki Wojennej.

***

Głównym celem ćwiczenia pod kryptonimem HEDGEHOG 2022 jest sprawdzenie gotowości bojowej sojuszniczych Sił Zbrojnych i ich zdolności do reagowania na scenariusze zagrożeń w ujęciu międzynarodowym. Uczestniczy w nim blisko 15 tys. żołnierzy estońskich Sił Zbrojnych oraz państw sojuszniczych i partnerskich, w tym ponad 300 z Polski. Wykorzystywane są setki rodzajów sprzętu, m.in. pojazdy opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi, okręty, samoloty i śmigłowce.

W ćwiczeniu biorą udział Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Liga Obrony, Dowództwo Cyber, a także Dowództwo Wsparcia i Dowództwo Operacji Specjalnych. Uczestniczy w nim również Grupa Bojowa NATO zlokalizowana w Estonii oraz jednostki państw sojuszu.

Tegoroczne ćwiczenie potrwa do 3 czerwca, a szkolenie będzie prowadzone na terenie niemal całej Estonii.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Rosjanie przesunęli okręty wojenne w głąb Morza Czarnego

US Navy otrzymała okręt podwodny typu Virginia USS Oregon

Modernizacja brytyjskich pocisków Tomahawk

iXblue będzie wspierać budowę okrętów podwodnych U212CD dla norweskiej i niemieckiej marynarki wojennej

BALTOPS 22

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *