Rosyjskie statki desantowe przypłynęły do krymskiego portu w Sewastopolu

Print Friendly, PDF & Email
Desantowiec typu Ropucha Kaliningrad. / Zdjęcie: Rosyjskie Ministerstwo Obrony
Desantowiec typu Ropucha Kaliningrad. / Zdjęcie: Rosyjskie Ministerstwo Obrony

Według informacji opublikowanych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony 11 lutego 2022 r. do bazy Floty Czarnomorskiej zawinął pododdział sześciu okrętów desantowych rosyjskiej marynarki wojennej, w tym Korolew, Mińsk, Kaliningrad, Piotr Morgunow, Georgy Pobedonosets i Olenegorsk Miner.

Typ Ropucha, oznaczenie rosyjskie Projekt 775, to typ okrętów desantowych (duży okręt desantowy w klasyfikacji rosyjskiej) zbudowanych w Polsce dla Marynarki Wojennej Rosji.

Okręty zostały zbudowane w Polsce w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do lądowań na plaży, mogą przewozić 450-tonowy ładunek.

Okręty mają zarówno dziobowe, jak i rufowe drzwi do załadunku i rozładunku pojazdów, a pokład samochodowy o powierzchni 630 metrów kwadratowych rozciąga się na całą długość kadłuba. Można zaokrętować do 25 transporterów opancerzonych.

Sewastopol Naval Base to baza morska zlokalizowana w Sewastopolu, na spornym Półwyspie Krymskim. Baza jest używana przez Rosyjską Marynarkę Wojenną i jest główną bazą Floty Czarnomorskiej. Są to kolejne okręty, które w ostatnich tygodniach przypłynęły do Sewastopola lub na Morze Czarne. Flota rosyjska stacjonująca na tym akwenie jest coraz większa.

Źródło: NAVY RECOGNITION

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *