Rosyjskie okręty desantowe wypłynęły w morze

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjskie okręty desantowe wpłynęły z portów na Morze Czarne. / Zdjęcie: Agencja Forum, fot: Russian Defence Ministry
Rosyjskie okręty desantowe wpłynęły z portów na Morze Czarne. / Zdjęcie: Agencja Forum, fot: Russian Defence Ministry

Rosja wyprowadziła na Morze Czarne pięć okrętów desantowych z 12 które posiada na Morzu Czarnym.

W piątek agencja TASS poinformowała, że na Morzu Czarnym znajduje się 12 rosyjskich okrętów desantowych. Ukraiński serwis Krym Realii podaje, że obecnie siedem z nich znajduje się w zatokach Sewastopola na anektowanym Krymie. Część jest w trakcie remontu. Na morze Rosjanie wyprowadzili pięć jednostek.

Rosyjska Flota Czarnomorska posiada kilka okrętów desantowych tworzących 197 Brygadę Okrętów Desantowych (możliwość transportu i desantu na nieprzygotowany brzeg podstawowej brygady zmechanizowanej z pododdziałami wsparcia). W skład tej brygady wchodzą:

  • 3 duże okręty desantowe projektu 1171 Tapir (zdolne do transportu po 20 czołgów, 47 transporterów lub 52 ciężarówki i 313 lub 440 żołnierzy);
  • 4 duże okręty desantowe projektu 775 Ropucha (zdolne do transportu po 10 czołgów lub 12 transporterów i 340 żołnierzy).

Przed konfliktem z Ukrainą 197 Brygada Okrętów Desantowych została wzmocniona kilkoma okrętami desantowymi, które zdołały przepłynąć przez cieśniny tureckie nim zostały zamknięte dla rosyjskich okrętów wojennych przez Turcję.

11 lutego 2022 r. do bazy Floty Czarnomorskiej zawinął pododdział sześciu okrętów desantowych rosyjskiej marynarki wojennej, w tym Korolew, Mińsk, Kaliningrad, Piotr Morgunow, Georgy Pobedonosets i Olenegorsk Miner. Typ Ropucha, oznaczenie rosyjskie Projekt 775.

Przeczytaj też:

Nowe atomowe okręty podwodne dla US Navy

Według generała Erika Kristoffersona Norwegia powinna “dokupić” dwa kolejne okręty podwodne

Święto Marynarki Wojennej

Największe tegoroczne ćwiczenia morskie na Bałtyku pk. Baltops 23

Naval Group, Saab Kockums i thyssenKrupp Marine Systems – kto z nich wygra przetarg dla Koninklijke Marine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *