Naval Group, Saab Kockums i thyssenKrupp Marine Systems – kto z nich wygra przetarg dla Koninklijke Marine

Print Friendly, PDF & Email
Zeeleeuw, holenderski okręt podwodny typu Walrus. / Zdjęcie: commons.wikimedia.org / Björn Hamels Hfodf
Zeeleeuw, holenderski okręt podwodny typu Walrus. / Zdjęcie: commons.wikimedia.org / Björn Hamels Hfodf

W Holandii rozpoczął się proces przetargowy na nowe okręty podwodne. Do przetargu przystępują trzy znane stocznie: Naval Group, Saab Kockums i thyssenKrupp Marine Systems.

Ministerstwo Obrony Holandii, podkreśla, że okręty podwodne są kluczowym elementem sił zbrojnych kraju, stanowiącym najskuteczniejszy system odstraszania i uzbrojenia. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych stoczni i sprawdzić, czy proponowane rozwiązania są zgodne z przyszłymi wymaganiami Koninklijke Marine. Podstawą do oceny ma być szczegółowy pakiet wymagań, opracowany przez Departament Obrony Holandii.

Przewiduje się iż cały proces oceny projektów potrwa do stycznia 2024 roku. Następnie zostanie podjęta wstępna decyzja dotycząca wyboru potencjalnego dostawcy. Po zatwierdzeniu przez parlament i finalizacji decyzji, umowa zostanie przygotowana do podpisu z wybraną stocznią.

Wybrana stocznia będzie musiała podpisać umowę o współpracy przemysłowej (ICA, Industrial Cooperation Agreement), mająca na celu wzmocnienie holenderskiej bazy technologicznej i przemysłowej w dziedzinie obronności (NLDTIB, Nederlandse Defensie Technologische en Industriële Basis).

Zwycięskie konsorcjum będzie również miało obowiązek wniesienia wkładu w tę współpracę. NLDTIB to zrzeszenie prawie 1000 firm, które przyczyniają się do rozwoju europejskiego i transatlantyckiego przemysłu obronnego. Dotyczy to technologii radarowych, budowy i konserwacji samolotów, technologii czujników oraz budowy okrętów nawodnych.

Stronie holenderskiej chodzi głównie o to by jak najwięcej elementów potrzebnych przy budowie nowych okrętów podwodnych powstawało w firmach holenderskich.

Źródło: Koninklijke Marine, Portal Stoczniowy

Przeczytaj też:

Rosyjski okręt podwodny na Bałtyku

Morze Bałtyckie, Okręt podwodny, okręt wojenny, Rosyjski okręt podwodny, Szwedzka Marynarka Wojenna

Strzelanie ślepakami w bazie okrętów podwodnych

Izraelska marynarka wojenna kończy pierwszy test pocisku przechwytującego BARAK LRAD

Kolejna 1000 kilogramowa mina morska typu GC zneutralizowana!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *