Największe tegoroczne ćwiczenia morskie na Bałtyku pk. Baltops 23

Print Friendly, PDF & Email

Okręt transportowo-minowy ORP Toruń z 8FOW, a także korweta patrolowa ORP Ślązak oraz wchodząca aktualnie w skład Stałego Zespołu Sił Odpowiedzi NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1 – SNMG1) fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko z 3FO biorą udział w największych tegorocznych ćwiczeniach morskich na Bałtyku pk. Baltops 23

Najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w regionie bałtyckim – Baltops 23 rozpoczęło się w sobotę, 4 czerwca, w Tallinie (Estonia). W ćwiczeniu bierze udział 19 krajów NATO, jeden kraj partnerski NATO, 50 okrętów, ponad 45 samolotów i 6000 żołnierzy z m.in. Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu okręt transportowo-minowy ORP Toruń z 8FOW, korwetę patrolową ORP Ślązak oraz fregatę rakietową ORP Gen. T. Kościuszko z 3FO, a także Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia ORP Toruń realizował będzie zadania transportu wojsk Sił Zbrojnych RP oraz sił sojuszniczych, a także weźmie udział w kilku operacjach desantowych. Pierwsza zostanie przeprowadzona na Łotwie. Operacje desantowe zostaną powtórzone na Litwie oraz w Polsce na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce z udziałem żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża (12DZ). Natomiast zespół okrętów SNMG1 z ORP Kościuszko w składzie oraz ORP Ślązak będą podgrywać siły OPFOR, czyli przeciwnika NATO. W ramach ćwiczenia wykonywane będą misje CSAR, czyli ratowanie personelu poszkodowanego podczas bojowych działań na morzu realizowane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Ponadto w ćwiczeniu udział wezmą także myśliwce z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Ćwiczenie potrwa do połowy czerwca. Zakończy się w Niemczech.

Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnership for Peace (PfP). Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

***

BALTOPS to największe na Bałtyku manewry morskie. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu. Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Ćwiczenie BALTOPS (Baltic Operations) jest prowadzone przez Siły Morskie Stanów Zjednoczonych Europa-Afryka i amerykańską 6. Flotę (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet), a nad ich przebiegiem czuwa Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO) z siedzibą w Oeiras w Portugalii.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też

Święto Marynarki Wojennej

Według generała Erika Kristoffersona Norwegia powinna “dokupić” dwa kolejne okręty podwodne

Nowe atomowe okręty podwodne dla US Navy

Bezzałogowce BlueBottle dla Royal Australian Navy

Rozpoczęto budowę okrętów podwodnych typu 212 dla Włoskiej Marynarki Wojennej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *