Rosyjski okręt typu Buyan-M wystrzeliwuje salwę z 8 pocisków manewrujących Kalibr w kierunku ukraińskiego składu broni

Korweta Buyan-M Uglich wystrzeliwuje pocisk przeciwokrętowy 3M-54 Kalibr. / Zdjęcie:  rosyjskie Ministerstwo Obrony
Korweta Buyan-M Uglich wystrzeliwuje pocisk przeciwokrętowy 3M-54 Kalibr. / Zdjęcie: rosyjskie Ministerstwo Obrony

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało materiał, na którym okręt wojenny strzela salwą ośmiu pocisków manewrujących Kalibr w ukraiński skład broni. Była to pierwsza demonstracja z wykorzystaniem tych pocisków pokazana przez stronę rosyjską.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział, że precyzyjne pociski morskie trafiły w arsenał w Orzhev, 14 kilometrów na północny zachód od miasta Rowno. „Pociski zniszczył duży ukraiński arsenał broni i sprzętu wojskowego, również dostarczanego przez kraje zachodnie” – powiedział.

Pociski Kalibr zostały podobno wystrzelone przez mały okręt rakietowy typu Buyan-M projektu 21631 na Morzu Czarnym. Rosyjski okręt wojenny wystrzelił całą salwę ośmiu pocisków niemal jednocześnie.

Redaktor naczelny Niezależnego Przeglądu Wojskowego Dmitrij Litowkin powiedział, że salwa potwierdziła, że ​​nosiciele pocisków Kalibr mogą jednocześnie wystrzelić całą amunicję.

Wcześniej Ministerstwo Obrony udostępniło materiał z jednego, dwóch lub trzech startów Kalibru. Litowkin przypomniał sowiecką operację Begemot-2 na Morzu Barentsa w 1990 roku, kiedy atomowy okręt podwodny floty północnej wystrzelił 16 pocisków balistycznych na raz w ciągu kilku minut. Był to bezprecedensowy rekord krajowej marynarki wojennej. Pociski balistyczne są znacznie większe niż Kalibr.

W ostatnich miesiącach Rosjan ie podczas różnych ćwiczeń cały czas testowali broń rakitową, najprawdopodobniej przygotowując się do wojny z Ukrainą.

Wymiana informacji

Litovkin uważa, że ​​pociski Kalibr wymieniały informacje podczas lotu. „Sztuczna inteligencja zostaje wprowadzona do uzbrojenia i sprzętu. Możliwe, że jeden pocisk widzi cel i dzieli się tą informacją z innymi pociskami. Jeśli jeden pocisk zostanie zestrzelony, reszta będzie wiedziała, gdzie lecieć. To netcentryczna sytuacja na polu bitwy” – powiedział.

„Salwa pokazała, że ​​pociski Kalibr mają wymianę informacji w czasie rzeczywistym. Pociski samosterujące są w rzeczywistości robotami” – powiedział ekspert.

Przeciwokrętowy pocisk manewrujący 3M-54 Kalibr. / Zdjęcie: Wikipedia
Przeciwokrętowy pocisk manewrujący 3M-54 Kalibr. / Zdjęcie: Wikipedia

Kalibr

Kalibr S-14 (nazwa sprawozdawcza NATO: SS-N-27 Sizzler) został opracowany przez Biuro Projektowe Novator w Jekaterynburgu z kompleksu Granat S-10. Po raz pierwszy zademonstrowano go publicznie w 1993 roku.

Pocisk został zaprojektowany jako odpowiedź na amerykańskie Tomahawk SLCM i GLCM. Projekt rozpoczął się w 1976 r. Pocisk 3M-10 został opracowany w 1983 r. na bazie pocisku manewrującego Alpha 3M-51, który miał dodatkowy stopień do ostrzału z wyrzutni torped. W 1993 roku makieta pocisku została zademonstrowana na pokazie broni w Abu Zabi i na MAKS-93.

Po 1991 roku projektanci skupili się na opcji eksportowej. Mogła być wystrzelona z okrętów podwodnych (Club-S) i okrętów wojennych (Club-N). Pierwsza wersja eksportowa pocisku miała zasięg ok. 275-300 kilometrów.

Marynarka Wojenna Rosji wykorzystuje pociski 3M-54 i 3M-15 dla kompleksu okrętów nawodnych Kalibr-NK z uniwersalnymi wyrzutniami 3S14 oraz Kalibr-PL dla podwodnych wyrzutni torped. Pierwszy kompleks został dostarczony wraz z małym okrętem rakietowym Dagestan projektu 11661 w 2012 roku. Różne źródła podają, że jego zasięg wahał się od 1400 do 2600 km.

Kalibr został rozwinięty do kompleksów naziemnych, powietrznych, morskich i podwodnych, a także jako opcja eksportowa. Otwarte źródła podały, że jest wykorzystywany przez Rosję, Indie i Chiny.

Wyrzutnia

Uniwersalna wyrzutnia 3S14 jest głównie przeznaczona dla pocisków Kalibr i powszechnie stosowana przez rosyjską marynarkę wojenną. Wyrzutnię pionową zaprojektowało Biuro Budowy Maszyn Specjalnych firmy Almaz-Antey.

Może wystrzeliwać pociski Kalibr, Onyx i BrahMos i prawdopodobnie nadaje się do przyszłego hipersonicznego pocisku manewrującego Tsirkonu, który ma zakończyć testy państwowe w 2022 roku.

Wyrzutnie są instalowane na rosyjskich okrętach wojennych nowej generacji o różnych wypornościach: fregaty projektów 22350 i 11356, korwety projektów 20385 i 20386, okręty rakietowe projektu 11661, małe okręty rakietowe projektów 21631 i 22800. Nawet okręty patrolowe projektu 22160 mogą być wyposażone w te wyrzutnię. Zmodernizowane krążowniki projektu 1144, niszczyciele projektu 956 i duże okręty do zwalczania okrętów podwodnych projektu 1155 również będą mogły wysrzeliwać pociski Kalibr.

Pocisk manewrujący mogą być również wystrzeliwane przez okręty podwodne z silnikiem Diesla typu Varshavyanka projektu 636,3 i SSGN typu Yasen-M projektu 885M.

Użycie bojowe

Pierwsze starcie bojowe rakiet miało miejsce w Syrii. Ministerstwo Obrony poinformowało o 13 starciach z co najmniej 99 pociskami.

Pierwszego startu dokonano z okrętu rakietowego Dagestan projektu 11661, oraz małych okrętów rakietowych Grad Sviyazhsk, Uglich i Veliky Ustyug projektu 21631 flotylli kaspijskiej. Wystrzelono wtedy 26 rakiet Kalibr-NK do 11 obiektów terrorystycznych w Syrii z Morza Kaspijskiego. Zniszczyli stanowiska dowodzenia, składy broni i obozy terrorystów.

Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że „wyniki nalotów potwierdziły wysoką skuteczność pocisków na dużych odległościach prawie 1500 km”.

Pierwszy start z pokładu okrętu podwodnego odbył się 8 grudnia 2015 r. Okręt podwodny projektu 636,3 z silnikiem Diesla Rostów nad Donem wystrzelił cztery pociski Kalibr-PL z pozycji zanurzonej na cele terrorystyczne w prowincji Rakka. Zniszczono wtedy dwa stanowiska dowodzenia. Było to pierwsze uderzenie rakietowe w prawdziwego przeciwnika w historii rosyjskiej floty podwodnej.

Fregata Admirał Grigorowicz projektu 11356R floty czarnomorskiej po raz pierwszy wystrzeliła pociski Kalibr 15 listopada 2016 r. Za nią podążyła fregata Admirał Essen, Krasnodar, Veliky Novgorod i okręty podwodne projektu 636,3. Dwa ostatnie okręty podwodne uderzały ze wschodniej części Morza Śródziemnego i niszczyły stanowiska dowodzenia, węzły komunikacyjne i składy broni terrorystów na południowy wschód od Deir-ez-Zor. Ministerstwo Obrony poinformowało, że siedem pocisków zostało wystrzelonych z pozycji zanurzonej na odległość 500-670 km. Okręty wykorzystały pociski Kalibr 3M14K.

5 października 2017 r. okręty podwodne Veliky Novgorod i Kolpino floty czarnomorskiej wystrzeliły dziesięć pocisków Kalibr i zniszczyły stanowiska dowodzenia terrorystów, główne składy broni i zbroi w pobliżu miasta al-Mayadin.

Kalibr jest idealnym nienuklearnym pociskiem który ma znaczenie odstraszania strategicznego. Może przenosić zarówno głowicę konwencjonalną, jak i nuklearną. Wszystkie rosyjskie floty są uzbrojone w pociski Kalibr, które oferują długi i elastyczny zasięg.

Źródło: armyrecognition.com

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *