Rosyjski podwodny okręt patrolowy Straz będzie uzbrojony w hipersoniczne pociski Tsirkon

Print Friendly, PDF & Email
Artystyczne wizja podwodnego okrętu patrolowego Strazh. / Zdjęcie: : Rubin Designs Bureau
Artystyczne wizja podwodnego okrętu patrolowego Strazh. / Zdjęcie: : Rubin Designs Bureau

Według informacji opublikowanych przez agencję Tass 15 lutego 2022 r. najnowsza modyfikacja podwodnego okrętu patrolowego Strazh, zaprojektowana przez biuro konstrukcyjne Rubin Bureau, może być uzbrojona w pociski naddźwiękowe Tsirkon, przeciwokrętowe pociski naddźwiękowe Onyx i pociski dalekiego zasięgu Kalibr.

Okręt może również przenosić nowy kompleks Paket-NK do wystrzeliwania torped przeciwokrętowych i przeciw okrętom podwodnym, a także pocisków przeciwrakietowych.

9 lutego Rubin zaprezentował drugą modyfikację zanurzającego się okrętu patrolowego Strazh. Jest to hybryda okrętu wojennego i okrętu podwodnego z uzbrojeniem rakietowym i torpedowym.

Biuro poinformowało, że opcjonalnie okręty te mogą byc uzbrojone w — automatyczne działo małego kalibru, dwie wyrzutnie pocisków kierowanych i cztery wyrzutnie torped 324 mm. Uzbrojenie to sprawia, że ​​Strazh jest niebezpiecznym przeciwnikiem dla dużych okrętów nawodnych.

3M22 Zircon, pisany również jako 3M22 Tsirkon (SS-N-33), to manewrujący przeciwokrętowy hipersoniczny pocisk manewrujący z napędem scramjet, obecnie produkowany przez Rosję.

Zasięg pocisku szacuje się na 135 do 270 mil morskich (155 do 311 mil; 250 do 500 km) na niskim pułapie i do 400 mm (460 mil; 740 km) w trajektorii semi-balistycznej; średni zasięg wynosi około 400-450 km (250-280 mil; 220-240 NMI).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *