Łamanie Traktatów Wersalskich przez Niemcy

Print Friendly, PDF & Email

Tajna komisja ministerstwa Reichswehry

Projekty Lohmanna zostały zweryfikowane przez nowego ministra Reichswery, generała Gronera. Rząd niemiecki postanowił zlikwidować najmniej rokujące przedsięwzięcia natomiast dalej finansować te, które z wojskowego punktu widzenia mogły przynieść korzyści dla rozbudowy przyszłej Reichsmarine.

Ściśle tajne projekty trafiły nie tylko pod obrady rządu ale o ściśle tajnych operacjach poinformowano Reichstag, który nie miał żadnych zastrzeżeń co do tajnego finansowania takich operacji. „Czarny fundusz” trafił pod zarząd „komisji nadzorczej tajnych wydatków ministerstwa Reichswehry”, która składała się z szefów wojska i marynarki, sekretarza stanu ministerstwa finansów oraz prezydenta izby kontroli. Dodatkowo pracownicy Głównej Kasy Rzeszy mieli dbać o sprawne finansowanie tajnych projektów. Dzięki takim tajnym działaniom Niemcy na długo przed oficjalnym wypowiedzeniem klauzuli traktatu wersalskiego byli przygotowani do podjęcia seryjnej produkcji U-Bootów.

Niemcy wypowiadają Traktat Wersalski

Pierwszym poważnym krokiem do wypowiedzenia ograniczeń narzuconych Niemcom było powstanie w 1932 roku Szkoły Zwalczania Okrętów Podwodnych, która w rzeczywistości szkoliła przyszłą kadrę dla okrętów podwodnych.

Pogwałceniem postanowień traktatowych była wspólna współpraca z marynarką wojenną Hiszpanii i Szwecji przy opracowaniu nowego typu torped o napędzie elektrycznym dla przyszłych U-Bootów.

Następnym krokiem było fiasko konferencji rozbrojeniowej z 1932 roku ma której nie zgodzono się na równouprawnienie Niemiec odnośnie kwestii flotowych. W związku z odmową przewodniczący delegacji niemieckiej nowy kanclerz Rzeczy, von Papen wycofał się z obrad. Po powrocie został przedstawiony plan rozbudowy floty w najbliższych sześciu-ośmiu lat. Flota miała się składać z:

  • 6 pancerników
  • 1 lotniskowiec
  • 6 krążowników
  • 6 półflotylli niszczycieli i torpedowców / 36 niszczycieli
  • 18 trałowców
  • 18 ścigaczy torpedowych
  • 18 okrętów podwodnych
  • 1 okręt szkoleniowy.

Najważniejszą i najpilniejszą kwestią była budowa U-Bootów oraz samolotów dla lotnictwa morskiego.

Niemcy zarzuciły państwom Ligii Narodów że same nie przestrzegają postanowień traktatowych więc Niemcy, też tak będą postępować. Obradujące w Genewie na konferencji rozbrojeniowej państwa wydały oświadczenie że w przyszłości Niemcy uzyskają równouprawnienie w umowach rozbrojeniowych. Decyzja ta została wykorzystana gdy do władzy doszli naziści.

Dojście do władzy Adolfa Hitlera

Inspekcja floty przez Adolfa Hitlera w 1935 roku.
Inspekcja floty przez Adolfa Hitlera w 1935 roku.

Sytuacja w Niemczech uległa gwałtownym zmianom gdy do władzy doszedł Adolf Hitler. Nowy kanclerz postanowił aprobować wszystkie plany dotyczące rozbudowy marynarki wojennej. Budżet Reichsmarine, który w 1933 roku wyniósł 186 milionów marek został zwiększony o 115,7 dodatkowych milionów marek. Przyspieszyło to znacząco rozbudowę całej floty.

Adolf Hitler podczas inspekcji U-Bootów.
Adolf Hitler podczas inspekcji U-Bootów.

Hitler przestał się już dłużej przejmować wszelkimi ograniczeniami. Rozpoczęto budowę okrętów – baz dla małych jednostek bojowych jak ścigacze i okręty podwodne. W 1934 roku Hitler podjął decyzję o budowie nowych typów okrętów wojennych których zakazywał Traktat Wersalski:

  • duże kontrtorpedowce
  • eskortowce
  • okręty podwodne
  • pancerniki.

Pierwszymi budowanymi okrętami podwodnymi były małe U-Booty. Admiralicja zdecydowała się na budowę 6 z 12 zaprojektowanych małych U-Bootów według wcześniej opracowanego projektu biura z Hagi.

Ostatecznym krokiem łamiącym wszelkie postanowienia Traktatu Wersalskiego było ogłoszenie przez Hitlera wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej. 9 marca 1935 roku Niemcy przystąpili do formowania lotnictwa wojskowego a 16 marca 1935 roku została oficjalnie opublikowana ustawa o odbudowie Wehrmachtu.

Hitler zaczął prowadzić politykę faktów dokonanych, wykorzystując naiwność Anglii i zachowawczość Francji. Brak stanowczych kroków utwierdził Hitlera w słuszności podejmowanych decyzji. Nastąpiła gwałtowna militaryzacja Niemiec, która doprowadziła do wybuchu II wojny światowej.

Witold Rychter

Bibliografia:

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *