„Krasnodar” z Floty Czarnomorskiej będzie remontowany

Okręt podwodny projektu 636 Warszawianka o napędzie spalinowo-elektrycznym.
Zdjęcie: Vitaliy Ankov RIA Novosti SS BY SA Wikipedia
Okręt podwodny projektu 636 Warszawianka o napędzie spalinowo-elektrycznym. Zdjęcie: Vitaliy Ankov RIA Novosti SS BY SA Wikipedia

Rosyjski okręt podwodny Krasnodar (projekt 636.3 Warszawianka) przybył do Kronsztadtu w celu dokonania niezbędnych prac remontowych. W trakcie rejsu z Morza Czarnego na Morze Bałtyckie okręt rosyjski był uważnie śledzony przez okręty Brytyjskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy) przepływając przez kanał La Manche.

Obecnie okręt podwodny Krasnodar przebywa w Bałtijsku, gdzie przygotowywany jest do prac remontowych. Niedawno wyremontowany okręt podwodny tego samego typu Stary Oskol, brał udział w paradzie z okazji Dnia Marynarki Wojennej Rosji i ma wrócić do służby operacyjnej na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Syrii.

Inny okręt podwodny tego samego typu (projekt 636.3) Rostow na Donem wchodzi w skład eskadry śródziemnomorskiej wykonując akcjie wymierzone przeciw terrorystom działającym w Syrii.

Stocznia Admiralicji zbudowała dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej serie sześciu okrętów podwodnych z silnikiem Diesla Projektu 636.3. Trzy z nich, Wielki Nowogród, Kolpino i Rostow nad Donem, wielokrotnie wystrzeliwały pociski manewrujące Kalibr-PL na cele terrorystyczne w Syrii.

Okręty podwodne Stary Oskol i Krasnodar dołączyły do stałego zespołu śródziemnomorskiego Ropsyjskiej Marynarki Wojennej w kwietniu 2019 roku.

Jak podkreśla portal nsn.fm, projekt Warszawianka jest znany na świecie ze względu na swoje wyjątkowe parametry techniczne. Opracowali go specjaliści z centralnego biura projektowania sprzętu marynarki wojennej Rubin w Petersburgu.

Projekt 636.3 Warszawianka rozwija prędkość o 20 węzłów może zanurzyć się na głębokość do 300 m. Autonomiczność jednostki wynosi 45 dni.

Okręty podwodne Projektu 636 są uważane za najbardziej bezgłośne spośród rosyjskich okrętów konwencjonalnych.  Wyposażone są również w nowoczesne systemy radarowe i komunikacyjne, sonary i torpedy 533 mm.

Źródło: tass.com

1 Response

1. cipit88 pisze:

Zobaczymy jak dłyugo ruskie będa go remontować. Kasy brakuje to remont sie przeciągnie.