Rosyjska marynarka wojenna otrzymała pod koniec 2021 r. trzy okręty podwodne

Print Friendly, PDF & Email

Witold RYCHTER


Rosyjska marynarka wojenna otrzymała w czwartym kwartale 2021 r. dwa okręty podwodne o napędzie atomowym, aby wzmocnić morskie siły odstraszania nuklearnego oraz duży okręt podwodny z napędem spalinowym, powiedział rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuchko.

Rosyjska marynarka wojenna otrzymała trzy okręty podwodne pod koniec 2021 roku. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji
Rosyjska marynarka wojenna otrzymała trzy okręty podwodne pod koniec 2021 roku. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji

Dwa nowe okręty podwodne o napędzie atomowym i duży okręt podwodny z silnikiem Diesla dostarczono do Marynarki Wojennej co znaczaco wpłynie na wzmocnienie sił morskich Rosji. Są to: atomowy okręt podwodny Projektu 885M Nowosybirsk, atomowy okręt podwodny Projektu 955A Knyaz Oleg i diesel-elektryczny okręt podwodny Projektu 636,3 Magadan.

Rosyjska marynarka wojenna otrzymała również dwa nowe okręty wojenne ZOP, przybrzeżny system radarowy i rakietowy Monolit-BR, oraz cztery nowe i cztery naprawione samoloty lotnictwa morskiego.

„Okręt podwodny czwartej generacji o napędzie atomowym Knyaz Oleg, który dołączył do morskich sił odstraszania nuklearnego, ma zaawansowane systemy rakietowe, które są w stanie wyprowadzać ataki rakietowe na strategicznie ważne obiekty wojskowe i przemysłowe wroga” – powiedział wiceminister obrony.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników, wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie atomowym Nowosybirsk posiada wyrzutnie, które mogą wystrzeliwać pociski przeciwokrętowe Onyx, hipersoniczne Tsirkon lub pociski manewrujące Kalibr. Charakteryzuje się również wysokim stopniem ukrycia, ulepszonymi systemami manewrowania oraz zaawansowaną komunikacją i sonarami.

Rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym projekt Yasen-M 885M. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji
Rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym projekt Yasen-M 885M. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji

Yasen-M Rosyjskie oznaczenie Projekt 885M, w nazewnictwie NATO Severodvinsk, to nowy typ okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi o napędzie atomowym, zaprojektowanych przez Biuro Inżynierii Morskiej Malachit i zbudowanych przez Sevmash dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Typ Yasen-M to ulepszona wersja okrętu podwodnego do Yasen, wykorzystująca zaawansowaną konstrukcję, która zwiększa jego zdolność do wykrywania wrogich okrętów przy prędkościach znacznie większych niż w przypadku jego poprzedników. Opracowano nowe systemy zasilania i ochrony akustycznej okrętu w celu zmniejszenia własnej sygnatury (znacznie wyciszono okręt, by generował mniej szumów własnych) i zmniejszono dzięki temu możliwośc wyśledzenia okrętu. Okręt posiada zoptymalizowany kształt kadłuba, zmodernizowane systemy walki elektronicznej (EW) i automatyzacji, dwa kolejne silosy pionowego systemu startowego, system napędu strumieniowego pomp pozwalający na cichą pracę oraz nowe wyrzutnie torped.

Yasen-M jest wyposażony w osiem wyrzutni VLS Vertical Launching System zdolny do wystrzeliwania pocisków przeciwokrętowych i manewrujących, dziesięć wyrzutni torped (533 mm) oraz pociski ziemia-powietrze Igla-M. Oniks, znany również jako Yakhont, to naddźwiękowy przeciwokrętowy pocisk manewrujący wyprodukowany przez Rosję, opracowany przez organizację NPO Mashinostroyeniya. Pocisk ma zasięg operacyjny 600 km.

Rosyjski okręt podwodny Projekt 955A z pociskami balistycznymi o napędzie atomowym. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji
Rosyjski okręt podwodny Projekt 955A z pociskami balistycznymi o napędzie atomowym. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji

Okręt podwodny Projektu 955A należy do okrętów podwodnych typu Borei, które są serią okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi o napędzie atomowym, konstruowanych przez Sevmash dla rosyjskiej marynarki wojennej, w tym Projekt 955 Borei, Projekt 955A Borei-A, Projekt 955B (Borei-B) i Borei-K.

Okręty podwodne z pociskami rakietowymi projektu 955A (Borei-A) z napędem jądrowym mają stać się ostoją rosyjskich strategicznych sił nuklearnych na morzu. Ich podstawowym uzbrojeniem jest 16 międzykontynentalnych pocisków balistycznych Bulava. W porównaniu z podstawową serią Borei, okręty podwodne Borei-A cechują się lepszymi zdolnościami ukrywania się, manewrowania i pływania na znacznych głębokościach oraz ulepszonym systemem kontroli uzbrojenia.

Rosyjski szturmowy okręt podwodny Projekt 636,3 Kilo. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji
Rosyjski szturmowy okręt podwodny Projekt 636,3 Kilo. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Rosji

Szturmowy okręt podwodny typu Projekt 636,3 Kilo z silnikiem Diesla został zbudowany dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej. Stocznia Admirality oficjalnie dostarczyła pierwszy SSK klasy Projektu 636,3 Kilo, Pietropawłowsk Kamczacki, do Floty Pacyfiku w listopadzie 2019 roku.

Typ Projekt 636.3 Kilo to ulepszona odmiana oryginalnego projektu typ Projektu 877 Kilo. Zaktualizowana wersja jest nieco dłuższa — w zanurzeniu okręt wypiera około 4000 ton — i zawiera ulepszone silniki, ulepszony system walki, a także nową technologię redukcji hałasu.

SSK typ Project 636,3 Kilo mają 52-osobową załogę i mogą prowadzić podwodne patrole do 45 dni. Okręty podwodne mają zasięg operacyjny do 12 000 kilometrów i są uzbrojone w ciężkie torpedy, pociski manewrujące przeciwokrętowe i lądowe, a także mogą przenosić miny.

Źródło: tass.com, www.navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *