Babcock przebuduje okręt podwodny typu Vanguard HMS Victorious należący do Królewskiej Marynarki Wojennej

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny typu Vanguard HMS Victorious. / Zdjęcie:  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
Okręt podwodny typu Vanguard HMS Victorious. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

Umowa, w której pośredniczy Submarine Delivery Agency (SDA), pozwala na rozpoczęcie znacznych prac konserwacyjnych w zakładzie Babcock w Devonport.

Babcock, SDA i Królewska Marynarka Wojenna prowadzą obecnie rozmowy mające na celu ustanowienie długoterminowego partnerstwa strategicznego w celu bezpiecznego, skutecznego i wydajnego wykonywania głębokiej i bazowej konserwacji okrętów podwodnych.

Posunięcie to, które prawdopodobnie zastąpi istniejące umowy handlowe w ramach programu przyszłego wsparcia morskiego, zrównałoby status Babcock z innymi kluczowymi partnerami przemysłowymi w ramach szerszego przedsiębiorstwa nuklearnego w dziedzinie obronności.

Okręty podwodne typu Vanguard mają wyporność w zanurzeniu 15 900 ton i długość 149,9 metra. Ich szerokość i zanurzenie wynoszą odpowiednio 12,8 metra i 12 metrów.

Zasilane pojedynczym reaktorem jądrowym Rolls-Royce PWR2 i dwiema turbinami GEC, po zanurzeniu osiągają prędkość ponad 25 węzłów. Ich zasięg jest praktycznie nieograniczony, ograniczony jedynie zaopatrzeniem w żywność i wytrzymałością mechaniczną.

Typ Vanguard jest wyposażony w najnowocześniejsze systemy czujników i uzbrojenie. Obejmuje to 4 wyrzutnie torpedowe do ciężkich torped Spearfish i 16 wyrzutni rakiet balistycznych, które mogą przenosić od 8 do 16 rakiet Lockheed Trident II D5 SLBM, z których każda może pomieścić do 8 głowic.

W latach 1994 – 1999 zbudowano cztery okręty typu Vanguard, które weszły do służby w Royal Navy:

  • HMS Vanguard (S28)
  • HMS Victorious (S29)
  • HMS Vigilant (S30)
  • HMS Vengeance (S31)

Od pewnego czasu trwają prace nad nowymi podwodnymi nosicielami pocisków balistycznych, które zastąpią jednostki typu Vanguard. Koszt programu budowy nowych jednostek jest szacowany na 3,3 miliarda funtów.

Źródło: Navy Recogniotion

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *