Boeing Orca XLUUV dla US Navy

Print Friendly, PDF & Email
Pojazdy podwodne Boeinga Orca XLUUV są kamieniem milowym w rozwoju US Navy. / Źródło: Boeing
Pojazdy podwodne Boeinga Orca XLUUV są kamieniem milowym w rozwoju US Navy. / Źródło: Boeing

Boeing ogłosił dostawę pierwszego bardzo dużego bezzałogowego pojazdu podmorskiego Orca (XLUUV) dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Wiceprezes Boeinga ds. systemów morskich i wywiadowczych, Ann Stevens, wyraził dumę z realizacji tego proejktu.

To zwieńczenie ponad dziesięciu lat pionierskich prac nad opracowaniem w pełni autonomicznego pojazdu podmorskiego dalekiego zasięgu o dużej ładowności, który może działać całkowicie niezależnie od jednostki macierzystej. Orca XLUUV jest w stanie zapewnić operacjom morskim nową jakość.

Należący do Boeinga Orca XLUUV, oznaczony przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych jako „Orca”, jawi się jako typ autonomicznych pojazdów podwodnych zdolnych do wykonywania dłuższych misji w dynamicznym środowisku morskim. Dostawa ta następuje po zakończeniu testów akceptacyjnych w tym miesiącu, co oznacza postęp w technologii morskiej.

Zwycięski projekt Boeinga opiera się na projekcie Echo Voyager XLUUV, który ma 26 metrów długości i waży około 50 ton, w zależności od ładunku. Wkrótce po dostarczeniu przez Boeinga pierwszej platformy Orca XLUUV Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych audyt GAO dotyczący postępów programu wykazał, że budżet programu przekroczył o 64% (242 mln dolarów) i opóźnił się o trzy lata w stosunku do pierwotnego harmonogramu dostaw.

Raport GlobalData w dalszym ciągu opisuje XLUUV. Orca będzie wyposażona w hybrydowy układ zasilania diesewl i akumulatory litowo-jonowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększy się wytrzymałość oraz maksymalny zasięg operacyjny platformy. Pojazd podwodny będzie mógł przebyć 6500 mil morskich (12 000 km) przy prędkości ekonomicznej 3–8 węzłów (5–14 km/h). Prekursorem dla Beoinga był projekt Echo Voyager, zainicjowany w 2012 roku, posłużył jako modewl koncepcyjny XLUUV. Dzięki ponad 10 000 godzin autonomicznej pracy na morzu i przepłynięciu setek mil morskich, Echo Voyager położył podwaliny pod powstanie Orca XLUUV.

Źródło: Naval Technology

Przeczytaj też:

5 komentarzy

  1. cary pisze:

    Zobaczymy co to cacko będzie potrafiło

  2. jessi pisze:

    Może będzie kolejna udana konstrukcja

  3. ashley pisze:

    US Navy inwestuje w nowe technologie

  4. hectorl pisze:

    Zobaczymy czy wejdzie do seryjnej produkji

  5. GFI pisze:

    Nowa era wśród podwodniaków się zaczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *