Nowa Zelandia otrzyma swój pierwszy morski samolot patrolowy P-8A Poseidon

Print Friendly, PDF & Email
Pierwszy samolot Boeing P-8 Poseidon dla Nowej Zelandii. / Zdjęcie: Boeing
Pierwszy samolot Boeing P-8 Poseidon dla Nowej Zelandii. / Zdjęcie: Boeing

Zgodnie z komunikat prasowy Opublikowany przez Boeinga 22 lipca 2022 roku fitm zadebiutował pierwszym samolotem P-8A Poseidon dla Nowej Zelandii w barwach Royal New Zealand Air Force (RNZAF). Nowa Zelandia jest jednym z ośmiu krajów, które nabyły P-8 jako nowy wielozadaniowy morski samolot patrolowy.

Rząd Nowej Zelandii zakupił cztery samoloty patrolowo-rozpoznawcze Boeing P-8A Poseidon, które ostatecznie zastąpią obecną flotę sześciu starzejących się samolotów P-3K2 Orion.

P-8A zapewnią zaawansowane możliwości utrzymania świadomości sytuacyjnej na wodach i pod powierzchnią oceanu. Pierwszy lot zaplanowano na najbliższe tygodnie, a następnie będą instalowane systemy pokładowe. Samolot ma zostać dostarczony do Ministerstwa Obrony Nowej Zelandii jeszcze w tym roku.

Boeing P-8 Poseidon to amerykański morski samolot patrolowo-rozpoznawczy opracowany i wyprodukowany przez Boeing Defense, Space & Security, zmodyfikowany z 737-800ERX. Został opracowany dla United States Navy (USN). Kompleksowy system misji P-8 zawiera radar APY-10 z trybami mapowania o wysokiej rozdzielczości oraz system czujników akustycznych, w tym pasywne i wielostatyczne sonary, gondolę elektrooptyczną / IR i elektroniczne środki wsparcia (ESM). Jest uzbrojony w torpedy, pociski przeciwokrętowe Harpoon i inną broń, może zrzucać i monitorować echosondy oraz działać w połączeniu z innymi samolotami, okrętami (ZOP) , w tym bezzałogowym statkiem powietrznym Northrop Grumman MQ-4C Triton.

Przeczytaj też:

Konsorcjum stoczniowe HII skupia się na rozwoju nowych technologii dla US Navy

Okręty podwodne US Navy typu Ohio demonstrują zdolność VERTREP na morzu

Japoński niszczyciel JS Kirisame przeprowadza ćwiczenia z francuskim okrętem patrolowym D’Entrecasteaux

Ćwiczenia NATO PASSEX z Marynarką Wojenną Egiptu

US Navy udaremniło przechwycenie przez Irański statek bezzałogowego okrętu “Saildrone Explorer”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *