750 milionów dolarów na rozwój infrastruktury dla okrętów podwodnych

Infrastruktura Devonport Royal Dockyard firmy Babcock International. / Zdjęcie: Brytyjskie Ministerstwo Obrony
Infrastruktura Devonport Royal Dockyard firmy Babcock International. / Zdjęcie: Brytyjskie Ministerstwo Obrony

Według komunikatu prasowego opublikowanego przez konsorcjum Babcock 10 listopada 2023 r. we współpracy z Agencją Dostawy Okrętów Podwodnych (SDA) brytyjskiego Ministerstwa Obrony podpisany został kontrakt o wartości 770 milionów dolarów w celu ulepszenia infrastruktury niezbędnej do wspierania i utrzymywania w przyszłości brytyjskiej floty okrętów podwodnych. Kontrakt ma być zrealizowany w ciągu 4 lat.

Projekt obejmuje znaczące ulepszenia infrastruktury w zakładach Devonport w celu wsparcia Królewskiej Marynarki Wojennej i brytyjskiego Defence Nuclear Enterprise. Babcock będzie odpowiedzialny za budowę nowego doku, logistyki i obiektów pomocniczych, odgrywając kluczową rolę w utrzymaniu całej brytyjskiej floty okrętów podwodnych.

Kontrakt ten stanowi część szerszej inicjatywy mającej na celu modernizację zakładu w Devonport, ułatwiającą konserwację i głębokie naprawy zarówno obecnych, jak i przyszłych typów atomowych okrętów podwodnych, w tym usuwanie paliwa jądrowego.

Sekretarz obrony Grant Shapps podkreślił znaczenie kontraktu dla bezpieczeństwa narodowego, zwracając uwagę na jego rolę w tworzeniu miejsc pracy i wzroście gospodarczym na południowym zachodzie. Oczekuje się, że projekt utworzy ponad tysiąc miejsc pracy i zmodernizuje infrastrukturę stoczniową niezbędną dla operacji Royal Navy.

Sir Chris Gardner KBE, dyrektor generalny Agencji Dostaw Okrętów Podwodnych, podkreślił krytyczny charakter inwestycji w obiekty konserwacji okrętów podwodnych Devonport dla bezpieczeństwa narodowego. Wyraził pewność, że firma Babcock jest w stanie zapewnić niezbędną infrastrukturę dla przyszłych projektów konserwacji okrętów podwodnych Royal Navy.

David Lockwood, dyrektor generalny Babcock, skomentował zaangażowanie firmy w zapewnienie konserwacji i gotowości operacyjnej okrętów podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej. Zauważył, że inwestycja ułatwi prowadzenie bieżących złożonych programów konserwacji i przedłużania żywotności.

Źródło: Naval Recogniotion

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *